Pomysły na lany poniedziałek 2022. Te zabawy są idealne nie tylko na śmigus-dyngus

Lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus, to jedna z ciekawszych tradycji wielkanocnych. Ten stary zwyczaj wiąże się z celebracją i wyrażeniem radości po odejściu zimy i nastaniu wiosny. Tradycja polega na oblewaniu się wodą, ale nie tylko. Zobacz pomysły na to, jak można zaskoczyć swoich bliskich w tym dniu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z tradycją w lany poniedziałek najlepiej jest oblać kogoś wodą tak, by go zaskoczyć. Można to również zrobić w bardziej nieoczywisty sposób, jednocześnie "serwując" psikusa swoim bliskim. 

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor pokazuje, jak przystroić dom na święta

Zwyczaj oblewania wodą. Skąd wzięła się tradycja śmigusa-dyngusa?

Już w XIV wieku zwyczaj ten był kultywowany przez Słowian. Śmigus-dyngus i tradycyjne oblewanie wodą miał zapewnić oczyszczenie z wszelkich chorób i lepszą płodność. Kiedyś polewane były jedynie kobiety, lecz z czasem się to zmieniło i objęło również panów. Dzisiaj ten zwyczaj obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Słowacji czy Węgrzech. Lany poniedziałek jest obecnie niezwykle popularnym dniem i celebrowany jest nie tylko na wsi. Tego dnia można spotkać chłopców z pistoletami na wodę, wiadrami lub innymi akcesoriami. 

Pomysły na lany poniedziałek

Tradycyjne polewanie kogoś wodą z użyciem wiadra w lany poniedziałek może wydawać się zbyt oczywiste. Warto również pamiętać, że nie każdy traktuje ten zwyczaj jako dobrą zabawę. Jeżeli chcecie urozmaicić dzieciom (i nie tylko im) święta wielkanocne to wykorzystajcie kreatywne pomysły na zabawę. Ten wyjątkowy czas to chwila na zwolnienie tempa, spędzenie chwili z rodziną i kultywowanie tradycji związanej z lanym poniedziałkiem.

  • Domowników zaskocz przy porannym wstawaniu, ustawiając miskę z wodą obok łóżka. Niczego niepodejrzewająca osoba wstanie i od razu zanurzy w niej nogi. Pomysłem na mokrą pobudkę jest również oblanie domowników pistoletem lub innym gadżetem świątecznym.  
  • Jeśli chodzi o zabawy, które nie skończą się całkowicie przemoczonymi ubraniami to postaw na bańki mydlane. Możesz je wykonać samemu w domu. W tym celu odetnij dno od plastikowej butelki i naciągnij na nią skarpetkę. Końcówkę zamocz w wodzie z mydłem i zacznij dmuchać w otwór butli. 
  • W lany poniedziałek możesz również urządzić wyścigi z użyciem gąbek. Do tej zabawy potrzebujesz dwóch wiaderek, dużych kubków czy miseczek, pojemnika z wodą oraz gąbek. Zabawa polega na jak najszybszym napełnieniu wiaderka swojej drużyny wodą. 
  • Przy sprzyjającej pogodzie można również rozważyć zorganizowanie balonowej zabawy. Dokładniej to balonowej piniaty. Zabawa polega na napełnieniu balonów wodą i zawieszeniu ich. Następnie robimy wszystko, by je rozbić.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: