Czy czyszczenie srebra sodą jest bezpieczne? Ten sposób jej użycia jest banalny i uniwersalny

Soda oczyszczona jest wspaniałym środkiem czyszczącym i można jej używać niemal do wszystkiego. Ponadto soda oczyszczona jest naturalnym składnikiem mineralnym, nie zawiera oparów ani toksyn, jak ma to miejsce w przypadku komercyjnych środków czyszczących. Lecz czy czyszczenie srebra sodą jest bezpieczne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamiast stosować komercyjne pasty do polerowania srebra, które zawierają ostre środki chemiczne, wypoleruj srebro przy użyciu sody oczyszczonej, wody i folii aluminiowej, aby szybko i łatwo przywrócić mu blask. Najlepsze w czyszczeniu srebra sodą oczyszczoną jest to, że usuwa ona zmatowienie bez zarysowań, ścierania, a nawet mocnego szorowania.

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Czy czyszczenie srebra sodą jest bezpieczne?

Soda oczyszczona ma właściwości ścierne, co oznacza, że trzeba uważać na powierzchnie, które są lekko uszczelnione lub mają wykończenie, które może się zetrzeć. Niektóre metale są bardziej reaktywne niż inne, więc soda oczyszczona może powodować przebarwienia. Nie niszczy to całkowicie metalu, ale z pewnością jest nieestetyczne. Inną rzeczą, na którą należy uważać, stosując sodę oczyszczoną, jest łączenie jej z czymś kwaśnym, np. octem lub sokiem z cytryny. Gdy te substancje chemiczne połączą się z tym satysfakcjonującym musowaniem, tworzą gaz. Jeśli połączysz je w szczelnie zamkniętym pojemniku, takim jak butelka z sodą, mogą wybuchnąć i wyrządzić krzywdę. 

Jak wyczyścić srebro za pomocą sody oczyszczonej, folii aluminiowej i gorącej wody? 

Metoda czyszczenia srebra za pomocą sody oczyszczonej, gorącej wody i folii aluminiowej sprawdza się najlepiej w przypadku mniejszych przedmiotów, takich jak sztućce, obrączki na serwetki czy srebrnej biżuterii. Po spłukaniu i wysuszeniu na przedmiotach zwykle nie pozostaje osad, ale polerowanie czystą, suchą szmatką nadaje srebru dodatkowy połysk. Jak wyczyścić srebro tym sposobem?

  1. Wyłóż duże szklane lub metalowe naczynie do pieczenia folią aluminiową, upewniając się, że błyszcząca strona jest skierowana do góry.
  2. Umieść brudne srebrne przedmioty na wyłożonej folią tacy. W międzyczasie zagotuj garnek wody na kuchence lub 2 filiżanki wody w mikrofalówce.
  3. Wlej gorącą wodę do tacki, całkowicie przykrywając brudne srebrne przedmioty.
  4. Dodaj do wody dwie czubate łyżki stołowe sody oczyszczonej, aż zacznie bulgotać. Aby uzyskać najlepszy efekt, posyp sodą równomiernie całą powierzchnię naczynia.
  5. Pozwól srebrnym przedmiotom moczyć się w wodzie z sodą oczyszczoną przez 30 minut.
  6. Wyjmij srebrne elementy z tacy i dobrze je wypłucz. Upewnij się, że soda oczyszczona została usunięta ze szczelin w srebrnych przedmiotach.
  7. Dobrze wysusz i wypoleruj miękką ściereczką, aby uzyskać dodatkowy połysk.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: