Czy jest mandat za oblewanie? Lany poniedziałek to tradycja, która może cię sporo kosztować

Lany Poniedziałek, czyli poniedziałek wielkanocny 2022 już niedługo! Z tym dniem wiąże się pewna tradycja, która niestety może skutkować poważnymi konsekwencjami. Czy wolno oblewać wodą w Lany Poniedziałek i czy jest mandat za oblewanie? Odpowiadamy.

Wielkanoc to święto ruchome, a w tym roku wypada już w najbliższy weekend. Zaraz po Niedzieli Wielkanocnej czeka nas Poniedziałek Wielkanocny, nazywany słusznie - lanym poniedziałkiem. W tym dniu zgodnie z tradycją można oblewać się wodą. No właśnie - czy na pewno można? Istnieją pewne zasady, a nawet i konsekwencje. Podpowiadamy, czy można dostać mandat za oblewanie się wodą.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śledź pod szubą

Kiedy jest Wielkanoc 2022? Święta wielkanocne obchodzimy już w tym tygodniu

Ponieważ Wielkanoc to święto ruchome, warto sprawdzić kiedy dokładnie wypada. Pewne jest jedynie to, że odbywa się wiosną, a poprzedza je Wielki Tydzień. Wielki Piątek to zgodnie z tradycją chrześcijańską dzień męki i śmierci Jezusa. Obowiązuje wtedy post. Sobota to także czas postu, ale i dzień, kiedy wyrusza się ze święconką, aby poświęcić pokarm, oraz pomodlić się przy grobie Jezusa, który zazwyczaj udekorowany jest w kościołach kwiatami. Niedziela Wielkanocna to oczywiście radość ze Zmartwychwstania i uroczyste śniadanie, podczas którego zajadamy rozmaite pyszności. Wielkanoc 2022 wypada dokładanie 17.04. Poniedziałek Wielkanocny nazywany Lanym Poniedziałkiem - 18.04.

Lany Poniedziałek 2022, a tradycje, które miały miejsce kiedyś. Jak oblewano?

Lany Poniedziałek to inaczej Śmigus-Dyngus. Nazwa wywodzi się z języka niemieckiego i oznacza odkupienie, ale również oblewanie, chlustanie i... śmiganie, czy też uciekanie. Po raz pierwszy o słowiańskim zwyczaju możemy przeczytać już w XIV wieku! Miało to miejsce w Czechach, zaś w Polsce po raz pierwszy wspomniano o zwyczaju w zapiskach z XV wieku. Słowianie uważali, że oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności, dlatego oblewaniu podlegały przede wszystkim panny na wydaniu, z tego powodu obrządki polewania się wodą miały niekiedy charakter matrymonialny. Kobiety rzadziej oblewały mężczyzn, a co budzi spore kontrowersje - na laniu wodą niekiedy się nie kończyło. Popularne było tzw. smaganie, czyli lekkie uderzanie trzciną, czy inną rośliną - sztywną i elastyczną. 

Czy można dostać mandat za oblewanie? Uważaj, aby oblewanie było bezpieczne

Polewanie wodą osób znajomych, czyli po prostu bliskich nie jest zakazane, o ile taka osoba zgodzi się na ów zabawę. Polewanie osób obcych np. na ulicy jest surowo zabronione i grozi mandatem. To samo tyczy się polewania samochodów, ponieważ takie działania stanowią duże zagrożenie. Polewanie sprzętów elektrycznych grozi zniszczeniem mienia, a więc również podlega karze grzywny.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: