14 emerytura: czy trzeba składać wniosek? Te osoby bez złożenia wniosku nie otrzymają świadczenia

14 emerytura 2022 zostanie wypłacona na podobnych zasadach jak rok temu. Do tej pory wniosek nie był konieczny, ale czy na pewno? Te osoby mogą nie otrzymać świadczenia nie tylko ze względu na próg dochodowy. Wyjaśniamy kto i gdzie musi złożyć wniosek.

Trzynasta emerytura ponownie zasiliła konta seniorów w kwietniu tego roku. Większość otrzymała to świadczenie, ponieważ w tym przypadku nie obowiązywał próg dochodowy. Niedawno premier Mateusz Morawiecki ogłosił i powrót "czternastki" co okazało się dużym zaskoczeniem. Czternasta emerytura do tej pory obowiązywała na nieco innych zasadach. Konieczne było spełnienie warunków, w tym nie przekroczenie progu dochodowego. W przypadku obu świadczeń nie był jednak potrzebny wniosek. Niestety, niektóre osoby muszą go złożyć na czas. W przeciwnym razie nie dostaną pieniędzy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szymon Hołownia odpowiada na pytania o program

14 emerytura 2022 dla kogo? Tylko ci seniorzy dostaną pieniądze

W 2021 roku 14 emerytura przysługiwała osobom, które na koniec roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Obowiązywało kryterium dochodowe w wysokości 2,9 tys. złotych. Osoby, które przekroczyły ten próg, otrzymywały świadczenie zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Spekuluje się, że w związku z inflacją próg w 2022 roku będzie wyższy. 

14 emerytura czy trzeba składać wniosek. Te osoby nie mogą o tym zapomnieć!

Do tej pory wniosek o czternastą emeryturę, tak samo jak i o trzynastą nie był potrzebny. Nie oznacza to, że starając się o to świadczenie, nie trzeba złożyć żadnego wniosku. Wymóg ten dotyczy przede wszystkim "nowych" emerytów, którzy w tym roku uzyskali prawo do świadczeń emerytalnych. Jeśli przekroczyli 60 (w przypadku kobiet) i 65 (w przypadku mężczyzn) lat, muszą złożyć wniosek o prawo do emerytury najpóźniej miesiąc przed wypłatą świadczenia. W przeciwnym razie nie otrzymają ani grosza.

14 emerytura 2022, kiedy wypłata? Na "czternastkę" trzeba jeszcze trochę poczekać

Do tej pory dokładna data wypłaty świadczeń nie jest znana. Będzie to najprawdopodobniej wypłata wraz z podstawowym świadczeniem, czyli na początku miesiąca. Rząd zapowiedział, że wypłata czternastej emerytury nastąpi pod koniec lata, lub wczesną jesienią. Póki co, wszystkie ustalenia w temacie tego świadczenia nadal trwają. Możliwe, że data zostanie ustalona np. po zmianie progu dochodowego.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: