Trzynasta emerytura ponownie zasiliła konta seniorów w kwietniu tego roku. Większość otrzymała to świadczenie, ponieważ w tym przypadku nie obowiązywał próg dochodowy. Niedawno premier Mateusz Morawiecki ogłosił i powrót "czternastki" co okazało się dużym zaskoczeniem. Czternasta emerytura do tej pory obowiązywała na nieco innych zasadach. Konieczne było spełnienie warunków, w tym nie przekroczenie progu dochodowego. W przypadku obu świadczeń nie był jednak potrzebny wniosek. Niestety, niektóre osoby muszą go złożyć na czas. W przeciwnym razie nie dostaną pieniędzy.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2021 roku 14 emerytura przysługiwała osobom, które na koniec roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Obowiązywało kryterium dochodowe w wysokości 2,9 tys. złotych. Osoby, które przekroczyły ten próg, otrzymywały świadczenie zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Spekuluje się, że w związku z inflacją próg w 2022 roku będzie wyższy.
Do tej pory wniosek o czternastą emeryturę, tak samo jak i o trzynastą nie był potrzebny. Nie oznacza to, że starając się o to świadczenie, nie trzeba złożyć żadnego wniosku. Wymóg ten dotyczy przede wszystkim "nowych" emerytów, którzy w tym roku uzyskali prawo do świadczeń emerytalnych. Jeśli przekroczyli 60 (w przypadku kobiet) i 65 (w przypadku mężczyzn) lat, muszą złożyć wniosek o prawo do emerytury najpóźniej miesiąc przed wypłatą świadczenia. W przeciwnym razie nie otrzymają ani grosza.
Do tej pory dokładna data wypłaty świadczeń nie jest znana. Będzie to najprawdopodobniej wypłata wraz z podstawowym świadczeniem, czyli na początku miesiąca. Rząd zapowiedział, że wypłata czternastej emerytury nastąpi pod koniec lata, lub wczesną jesienią. Póki co, wszystkie ustalenia w temacie tego świadczenia nadal trwają. Możliwe, że data zostanie ustalona np. po zmianie progu dochodowego.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina