Kiedy sadzić truskawki? Wszystko zależy od sadzonki. Owoce możesz mieć jeszcze w tym roku

Marzy ci się mała uprawa truskawek w ogródku lub na działce? Cena tych pysznych owoców na straganie i w sklepach z roku na rok wzrasta, więc warto, choć kilka tych roślin posadzić. Ich uprawa nie jest tak skomplikowana jak się wydaje. Wyjaśnimy dziś kiedy posadzić truskawki na działce lub w ogrodzie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Owoce truskawki są bardzo soczyste i słodkie, dzięki czemu idealnie nadają się do jedzenia prosto z krzaka jak i do przygotowania z nich deserów czy przetworów. Z roku na rok ich ceny stają się wyższe dlatego warto w swoim ogródku lub na działce posadzić, choć kilka krzaczków tego owocu.

Zobacz wideo Sernik na zimno z truskawkami- najlepszy na lato

Dorota GardiasSukienka Doroty Gardias podbija internet. "Klasy to Pani nie brakuje"

Kiedy sadzić truskawki w gruncie? Owoce te lubią polski klimat

Najlepszym czasem na posadzenie truskawek jest ten od wczesnej wiosny do jesieni. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki typ sadzonek wybierzemy. Aby wiedzieć, kiedy nasze sadzonki powinny znaleźć się w gruncie, powinniśmy kupować je z tzw. kwalifikowanych szkółek ogrodniczych, a więc hodowli kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Mamy wtedy pewność, że każda sadzonka cechuje się odpowiednim typem, klasą i odmianą, które opisują technologię uprawy, wielkość owoców i ich walory smakowe. Ważny jest też typ sadzonki.

Kiedy sądzić sadzonki truskawek zielonych, frigo i doniczkowych?

Sadzonki zielone inaczej kopane – wykopywane są z gruntu jesienią oraz wczesną wiosną. To właśnie wtedy możemy je zakupić i posadzić. Pierwszy plon wydany przez nie jest bardzo skromny, jednak ich zaletą jest niska cena.

Sadzonki frigo – wykopywane są zimą,  a dokładniej wtedy gdy rośliny przechodzą już w czas spoczynku. W następnym etapie w bezlistnej formie trafiają do chłodni. Dostępne są one w sprzedaży od wiosny do lata. Ten rodzaj sadzonki owocuje nawet po 7-8 tygodniach od posadzeni.

Sadzonki doniczkowane – są dostępne od połowy marca do połowy października. Dzięki temu można je posadzić w najbardziej optymalnym dla nich okresie tzn. w lipcu i w sierpniu. Dodatkowym atutem jest to, że mają już ukształtowaną bryłę korzeniową, więc posadzone w gruncie przyjmują się bez problemu.

kiedy sadzić cebulęKiedy sadzić cebulę? Ten czas jest najlepszy. Ma wpływ na jej wielkość

Jak sadzić truskawki w ogrodzie lub na działce?

Aby zasadzić nasze truskawki w gruncie, najpierw powinniśmy przygotować ziemie w etapach:

  • wybrać miejsce dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru
  • odchwaścić teren i przekopać
  • nawieźć za pomocą nawozów naturalnych, czyli kompostu lub obornika (najlepiej wykonać to w roku poprzednim)
  • sprawdzamy, czy w ziemi nie ma szkodników jeżeli są używamy odpowiednich pestycydów

Jeżeli wszystkie etapy zostały już wykonane, to po kilku dniach jak ziemia już osiądzie, możemy zacząć sadzić nasze truskawki w odpowiednich odstępach. Niezależnie od typu sadzonki rośliny umieszczamy w rzędach oddalonych od siebie o około 50 cm. Natomiast odległość pomiędzy sadzonkami w rzędzie powinna wynosić od 25 do 30 cm. Im jest ona większa, tym łatwiej później zbierać owoce.

Truskawki pnące można hodować na balkonie

Jeżeli nie mamy dostępnej ziemi, na której moglibyśmy posadzić nasze truskawki, możemy wykorzystać nasz balkon. Idealnie sprawdzą się wtedy truskawki pnące. Preferowaną porą sadzenia truskawki pnącej, jest wczesna wiosna. Należy jednak pamiętać, że odmiana ta jest bardzo wrażliwa na mróz, więc warto, aby miały dość długi okres czasu na dobre i solidne zadomowienie się w pojemniku. Pojemniki należy umieścić na stanowisku słonecznym, gdyż tylko wtedy doczekamy się dużych, soczystych i słodkich owoców.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: