Zmiany w 500 plus dla seniora. Więcej osób miało je otrzymać, a i tak ponad 300 tys. wniosków odrzucono

W naszym kraju o swoje 500 plus mogą starać się seniorzy, a także osoby niepełnosprawne. O świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji od września 2019 wnioskowało już ponad milion osób.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce nie tylko rodziny mogą starać się o swoje 500 plus. Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji w tym seniorzy również mogą otrzymać dodatek o tej wysokości. Program istnieje od września 2019 roku i od tamtej pory wpłynęło w tej sprawie ponad milion wniosków.

Zobacz wideo Trzynasta emerytura, 500+ na każde dziecko. Obietnice PiS

500 plus dla seniora: prawie 75% wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie

Pod koniec stycznia w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że:

Do tej pory złożono ponad 1,1 mln wniosków o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych; przyznano ponad 767 tys. świadczeń.

Zaznaczył dodatkowo, że 43 proc. pobierających świadczenie to osoby powyżej 75 lat.

500 plus dla seniora. Jakie są kryteria?

Wnioski o  świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można składać już od września 2019 roku. Jest ono przyznawane osobom, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ważną informacją od wiceszefa resortu rodziny jest to, że łącznie do końca 2021 r. wpłynęło 1,1 mln wniosków i wydano 767,5 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia. Jak dodaje w tej sprawie Stanisław Szwed:

W około 200 tys. przypadków odmówiono prawa do świadczenia, głównie ze względu na to, że nie stwierdzono niezdolności do samodzielnej egzystencji, tej głównej przesłanki upoważniającej do tego świadczenia. Łączna liczba osób, które skorzystały ze wsparcia to 767,5 tys. Większość stanowią kobiety - 65 proc., mężczyźni- 35 proc.

Podkreślił, także że 43 % pobierających świadczenie to osoby powyżej 75 lat.

Internauci uważają, że decyzję w sprawie samodzielności często są niesłuszne

W komentarzach pod naszymi artykułami na temat tego świadczenia możemy przeczytać wiele komentarzy sugerujących złe decyzje ZUS-u:

Mam 80 lat posiadam znaczny stopień niepełnosprawności na stałe z orzeczeniem, iż wymagam opieki osoby drugiej. Orzeczenie wydal MOPS. Komisja Wojewódzka ZUS odrzuca wniosek o 500+ bo twierdzi, iż nie wymagam opieki osoby drugiej. Orzeczenie wydał sam orzecznik ZUS, w tym czasie miałam Covid, złożyłam odwołanie i bez komisji ZUS podtrzymał decyzję negatywną. Pytam to jak to jest jedna Komisja MOPS uznaje, a ZUS nie poproszę jeśli można o odpowiedź!
Żeby dostać to świadczenie, to trzeba być pozbawionym kończyn dolnych i górnych. Wiem coś, bo też byłam na takowej komisji. Niby Ci się należy, ale dostać to świadczenie to graniczy z cudem.
Mam tatę po 80 i starałam się dla niego o 500+ bez mojej i mamy pomocy nie funkcjonuje. Może fizycznie tak, ale umysł już nie ten chorób pełno, a ZUS stwierdził, że mu się nie należy, bo sam chodzi do toalety śmiech na sali. Trzeba sr... pod siebie, żeby dostać

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: