Podwójna emerytura to szansa na duży zastrzyk gotówki, zwłaszcza jeśli będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc. Niektórzy seniorzy mogą ją otrzymać, jeśli spełnią określone warunki. Jednym z nich jest złożenie aż dwóch wniosków. Wpływ ma także przeszłość seniora, w tym praca jaką wykonywał. Wyjaśniamy, kto jest uprawniony do drugiej emerytury i jak można ją otrzymać. ZUS nie wypłaci obydwu świadczeń.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emeryci, którzy w przeszłości pracowali za granicą, mają szansę na dwie emerytury. Przysługuje im emerytura z ZUS za pracę wykonywaną w Polsce i emerytura z kraju, w którym również pracowali na swoje utrzymanie. Udokumentowana i legalna praca skutkuje tym, że senior może wnioskować o świadczenie w dwóch miejscach. Trzeba pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju. Niezbędny jest też wniosek z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia za pracę wykonywaną za granicą.
Emerytura z ZUS to oczywiste świadczenie, które przysługuje seniorom po ukończeniu wieku emerytalnego. Mogą jednak zadbać o swoją emeryturę także wcześniej, opłacając składki np. w KRUS. Dzięki temu w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego przysługują im dwie emerytury w każdym z urzędów. Trzeba złożyć wówczas dwa wnioski, ale też spełnić warunki. Składki powinny być opłacane w przeszłości minimum przez 25 lat. Tylko wtedy senior otrzyma drugie świadczenie.
Jeszcze do niedawna służby mundurowe mogły otrzymywać emeryturę mundurową i emeryturę cywilną. Tą drugą wypłacał ZUS, a pierwszą ZER MSWiA. Od niedawna mundurowi muszą wybrać, która emerytura opłaca im się bardziej, a na ich konta wpływa tylko jedno świadczenie. Wyjątek stanowią osoby, które rozpoczęły swoją służbę po 1999 roku. Mają oni szansę na uzyskanie dwóch emerytur po złożeniu dwóch wniosków i osiągnięciu wieku emerytalnego.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina