To pewne. Podwójna emerytura 2022 trafi na konta tylko tych seniorów, którzy złożą aż dwa wnioski

13 emerytura, 14 emerytura, a nawet podwójna emerytura może trafić na konta seniorów jeszcze w tym roku. Dostaną ją tylko ci seniorzy, którzy spełnią warunki. Potrzebne będą m.in. dwa wnioski w dwóch różnych miejscach. Podpowiadamy jak otrzymać ten zastrzyk gotówki.

Podwójna emerytura to szansa na duży zastrzyk gotówki, zwłaszcza jeśli będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc. Niektórzy seniorzy mogą ją otrzymać, jeśli spełnią określone warunki. Jednym z nich jest złożenie aż dwóch wniosków. Wpływ ma także przeszłość seniora, w tym praca jaką wykonywał. Wyjaśniamy, kto jest uprawniony do drugiej emerytury i jak można ją otrzymać. ZUS nie wypłaci obydwu świadczeń.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym

Podwójna emerytura tylko dla wybranych. Otrzymają ją m.in. seniorzy pracujący za granicą

Emeryci, którzy w przeszłości pracowali za granicą, mają szansę na dwie emerytury. Przysługuje im emerytura z ZUS za pracę wykonywaną w Polsce i emerytura z kraju, w którym również pracowali na swoje utrzymanie. Udokumentowana i legalna praca skutkuje tym, że senior może wnioskować o świadczenie w dwóch miejscach. Trzeba pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju. Niezbędny jest też wniosek z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia za pracę wykonywaną za granicą.

Podwójna emerytura z ZUS i KRUS. Najważniejsze są opłacane składki przez określony czas

Emerytura z ZUS to oczywiste świadczenie, które przysługuje seniorom po ukończeniu wieku emerytalnego. Mogą jednak zadbać o swoją emeryturę także wcześniej, opłacając składki np. w KRUS. Dzięki temu w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego przysługują im dwie emerytury w każdym z urzędów. Trzeba złożyć wówczas dwa wnioski, ale też spełnić warunki. Składki powinny być opłacane w przeszłości minimum przez 25 lat. Tylko wtedy senior otrzyma drugie świadczenie.

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Niestety, nie każdy żołnierz ma do niej prawo

Jeszcze do niedawna służby mundurowe mogły otrzymywać emeryturę mundurową i emeryturę cywilną. Tą drugą wypłacał ZUS, a pierwszą ZER MSWiA. Od niedawna mundurowi muszą wybrać, która emerytura opłaca im się bardziej, a na ich konta wpływa tylko jedno świadczenie. Wyjątek stanowią osoby, które rozpoczęły swoją służbę po 1999 roku. Mają oni szansę na uzyskanie dwóch emerytur po złożeniu dwóch wniosków i osiągnięciu wieku emerytalnego.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: