Dofinansowanie do dekodera: wniosek złożysz także online. Zyskać można nawet do 250 zł

W związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemne ruszył niedawno nowy rządowy program. Będzie to dofinansowanie do dekodera. Wniosek można złożyć na dwa sposoby, a kwota dofinansowanie wynosi od 100 do nawet 250 zł.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W dniu 21 marca 2022 r. ruszył nowy rządowy program dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej. W ramach niego osoby, które mają niedostosowany sprzęt i nie mają środków na zakup odbiornika cyfrowego w nowym standardzie, mogą otrzymać dofinansowanie na zakup nowego.

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do dekodera?

Wniosek o dofinansowanie do dekodera możesz złożyć na dwa sposoby. Pierwsza z nich to ten osobisty w placówce pocztowej lub nowocześniej poprzez formularz online na platformie gov.pl. Możesz to zrobić także przez pełnomocnika.

Dofinansowanie do dekodera: wniosek złożysz jedynie po spełnieniu warunków

Nie każdy może jednak starać się o to dofinansowanie. Aby je otrzymać, należy spełnić warunki takie jak:

  • ukończone 18 lat
  • zameldowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni,
  • brak środków na zakup odbiornika cyfrowego w nowym standardzie,
  • żaden członek twojego gospodarstwa domowego nie występował już o dofinansowanie. Na jedno gospodarstwo domowe może być przyznane tylko jedno dofinansowanie.

Ile wynosi dofinansowanie do dekodera?

Wyżej wspomniane dofinansowanie można otrzymać na dwa cele. Pierwszy w wysokości 100 zł do zakupu dekodera lub drugi w wysokości 250 zł do zakupu telewizora. Zakupiony przez nas dekoder lub telewizor musi być zgodny z zapisami rozporządzenia. Czyli musi umożliwiać poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Kiedy potrzebny może okazać się nowy dekoder?

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie

Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza

Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna

Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę)

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: