Jak odpowiednio dobrać szampon i odżywkę do włosów? Prawdopodobnie robisz to źle

Dobierając szampon i odżywkę do włosów, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Zdecydowana większość zapomina o tym, że szampon powinno się używać do skóry głowy, a odżywkę do kosmyków. Jak to zrobić, by nie popełniać błędów?

Więcej artykułów o pielęgnacji włosów znajdziecie na Gazeta.pl

Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa jeśli chcemy, by nasze włosy były zawsze lśniące, nie były przesuszone i się nie przetłuszczały. Warto zagłębić się w temat i dokładnie przyjrzeć się swoim kosmykom. Włosy różnią się od siebie strukturą i dobrym pomysłem jest dobranie dla nich odpowiednich kosmetyków. Jak to zrobić?

Zobacz wideo

Kondycja włosów w dużej mierze zależy od zdrowia skóry głowy

Wiele osób nie wiąże problemów z włosami z problemami zdrowotnymi, a to błąd. Trycholog Anna Mackojć wyjaśnia dlaczego tak ważne jest dobieranie odpowiednich kosmetyków do swoich kosmyków. 

Prawidłowo funkcjonująca skóra głowy jest niezbędnym elementem w procesie wzrostu włosa, ponieważ to właśnie tu znajdują się mieszki włosowe, w których odbywają się biochemiczne procesy gwarantujące powstanie „ciała włosa". Kondycja włosów zależy w dużej mierze od stanu zdrowia skóry głowy, dla której najważniejszy jest prawidłowo dobrany szampon. Warto również zweryfikować inne preparaty, których używamy do pielęgnacji. Poprzez codzienną obserwację widzimy czy dają one pożądane efekty, czy też szkodzą.

- tłumaczy. 

Jak dbać o włosy normalne?

Zacznijmy od tego, jakie są to włosy normalne. Przede wszystkim to takie, przy których niepotrzebna jest żadna specjalistyczna pielęgnacja. Struktura włosa jest gładka, a jej nasada nie przetłuszcza się. W przypadku włosów normalnych wystarczy stosowanie preparatów głównie odżywczych, by utrzymać prawidłową kondycję i właściwy poziom hydratacji skóry głowy i włosów. Dobrym pomysłem jest używanie odżywek bez spłukiwania, które dodatkowo zabezpieczą włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak słońce, wiatr czy mróz. 

Jak dbać o włosy mieszane?

 Włosy mieszane są dość problematyczne, bo z jednej strony pojawia się problem z przetłuszczaniem u nasady głowy, a z drugiej z przesuszaniem końcówek włosa. W tym wypadku szampon dobieramy do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do jakości włosów. W pierwszym przypadku warto szukać takich kosmetyków, które działają sebostatycznie ale jednocześnie wpływają na utrzymanie prawidłowo funkcjonującego płaszcza hydrolipidowego. Jeśli chodzi o odżywkę, to powinniśmy wybierać produkty regenerujące i nawilżające. Chcąc chronić nasze kosmyki przed czynnikami termicznymi, warto mieć w swojej kosmetyczce balsamy, kremy czy olejki specjalnie do tego przeznaczone. 

Jak dbać o włosy kręcone? 

Włosy kręcone są dość specyficzne i mają tendencję do puszenia się, matowienia ze względu na wysokoporowatą strukturę. Najbardziej odpowiednie dla nich jest nawilżenie. Odżywki do tego typu włosów powinny wygładzać, odżywiać i ujarzmiać puszenie się. Przy tych produktach warto też pochylić się nad składem. Dobrze by było, by pojawiły się w nich emolienty, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystości.

Jak dbać o włosy cienkie? 

Jeśli skóra głowy przy tym typie włosów nie jest problematyczna, to można stosować szampony lub lotiony wspomagające uniesienie włosów od nasady. Należy pamiętać, że ten rodzaj włosów nie lubi obciążania, dlatego osoby posiadające włosy cienkie powinny zrezygnować z olejków, kremów i balsamów, a odżywkę aplikować jedynie na końce.

Jak dbać o włosy suche? 

Włosy suche potrzebują maksymalnego nawilżenia. Zwykle występują z suchą skórą głowy, dlatego niezwykle ważne jest używanie kosmetyków, które zapewniają odpowiednią hydratację skóry głowy. Same włosy często są pozbawione blasku i z tym świetnie poradzą sobie kosmetyki bogate w emolienty oraz olejki, które pozostawiają na włosach blask. 

Jeśli chcemy, by nasze włosy były piękne i lśniące, to musimy do nic podejść indywidualnie. Nie zawsze szampon, który świetnie działa u naszej przyjaciółki, będzie dawał taki sam efekt na naszych kosmykach. Jeśli czujemy, że większość produktów, które stosujemy, nie działa, dobrym pomysłem może być wizyta u trychologa. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

***

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: