Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Złożony przez prezydenta podpis pod nowelizacją oznacza zmiany dla osób urodzonych po 1948 roku, które chciałyby przejść na wcześniejszą emeryturę. Podczas rozpatrywania wniosków przez ZUS nie będzie brany pod uwagę jeden z elementów, który dotychczas budził największe kontrowersje i zniechęcał do starania się o wcześniejsze świadczenie.
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę będą miały wyłącznie osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i wykonują pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Mowa tu zatem o tzw. emeryturze pomostowej. Obejmie ona osoby pracujące m.in.:
ZUS wyróżnia kilka możliwości, na podstawie których można ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tego tytułu. W zależności od wykonywanego zawodu szczegółowe warunki mogą się bowiem nieco różnić. Wyodrębnione zostały także uniwersalne kryteria uprawniające do złożenia wniosku do ZUS:
To właśnie rozwiązanie stosunku pracy bywało problematyczne i zniechęcało do złożenia wniosku w ZUS. Rozwiązanie stosunku pracy bez pewności, jak zostanie rozpatrzony wniosek stanowiło ryzyko. Senior, otrzymując decyzję odmowną pozostawał bowiem bez środków do życia. Teraz ma się to zmienić, jak podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg:
– Nowelizacja ustawy zakłada, że emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, jeżeli spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania. W takiej sytuacji świadczenie nie będzie jeszcze wypłacane – prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina