Emerytura dla urodzonych po 1948. To pewne! Tego elementu ZUS nie będzie już brał pod uwagę

Część seniorów powinna przygotować się na zmiany. Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 1948 będzie rozpatrywana teraz na innych zasadach. ZUS nie będzie brał pod uwagę jednego elementu, który do tej pory zniechęcał do złożenia wniosku o świadczenie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ziobro przeciw KPO i reformie OFE. Semeniuk: Mamy do czynienia z polityką, a nie merytoryką

Złożony przez prezydenta podpis pod nowelizacją oznacza zmiany dla osób urodzonych po 1948 roku, które chciałyby przejść na wcześniejszą emeryturę. Podczas rozpatrywania wniosków przez ZUS nie będzie brany pod uwagę jeden z elementów, który dotychczas budził największe kontrowersje i zniechęcał do starania się o wcześniejsze świadczenie. 

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 1948. Tylko wybrani będą mogli z niej skorzystać

Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę będą miały wyłącznie osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i wykonują pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Mowa tu zatem o tzw. emeryturze pomostowej. Obejmie ona osoby pracujące m.in.:

 • w hutnictwie i przemyśle metalowym
 • w górnictwie
 • w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym
 • ciężko fizycznie
 • na wodzie i pod wodą
 • w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu
 • pod ziemią.

Nie są to jedyne warunki konieczne do spełnienia, aby została przyznana emerytura pomostowa 

ZUS wyróżnia kilka możliwości, na podstawie których można ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tego tytułu. W zależności od wykonywanego zawodu szczegółowe warunki mogą się bowiem nieco różnić. Wyodrębnione zostały także uniwersalne kryteria uprawniające do złożenia wniosku do ZUS: 

 • udowodnienie okresów składkowych i nieskładkowych wynoszących co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
 • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w przepisach dotychczasowych, lub pracy w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze wymienionej w ustawie o emeryturach pomostowych,
 • po 31 grudnia 2008 r. wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w ustawie o emeryturach pomostowych,
 • spełnienie pozostałych warunków zróżnicowanych w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.
 • rozwiązanie stosunku pracy.

Jeden z powyższych punktów nie będzie już obowiązywał. Prezydent podpisał nowelizację 

To właśnie rozwiązanie stosunku pracy bywało problematyczne i zniechęcało do złożenia wniosku w ZUS. Rozwiązanie stosunku pracy bez pewności, jak zostanie rozpatrzony wniosek stanowiło ryzyko. Senior, otrzymując decyzję odmowną pozostawał bowiem bez środków do życia. Teraz ma się to zmienić, jak podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg: 

– Nowelizacja ustawy zakłada, że emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, jeżeli spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania. W takiej sytuacji świadczenie nie będzie jeszcze wypłacane – prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: