Ile wynosi 13 emerytura 2022 netto? Dwa kluczowe czynniki wpłynęły na jej wysokość

Dodatkowe pieniądze już wpływają na konta seniorów. Wiemy ile wynosi 13 emerytura 2022 netto. Jej wysokość zależna była od dwóch ważnych czynników, czyli waloryzacji i podatku. Ostateczna kwota okazała się wyższa, niż zakładano jeszcze na początku roku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wysokość 13 emerytury długo była jedną wielką niewiadomą. Dlaczego? Ponieważ jej wysokość w kwocie netto zależna była od dwóch czynników. Pierwszy to waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku drugi to wysokość podatku odciąganego od świadczenia. Ostateczna kwota została wyliczona na korzyść emerytów.

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

Maffashion Maffashion w zjawiskowym zestawie pozuje w sypialni. "Kopara opada"

Trzynasta emerytura 2022 kiedy? Pieniądze już wpływają na konta seniorów

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli 13 emerytura wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Otrzymają je wszyscy emeryci i renciści jest to w sumie ok. 9,7 mln osób. W 2022 roku trzynastka wypłacona zostanie w 6 terminach wraz z kwietniowymi emeryturami. Pieniądze trafią do osób uprawnionych 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25.

Wysokość trzynastej emerytury 2022: ile wynosi po waloryzacji?

W 2022 roku wskaźnik waloryzacji zaskoczył wszystkich. Wyniósł on 107 procent i jest najwyższy od lat. Jeszcze na początku tego roku wstępne szacunki rządowe mówiły o 104,9-procentowym wzroście rent i emerytur. Podwyżka ta była istotną dla wysokości trzynastek, ponieważ wynoszą one tyle ile aktualnie obowiązującą minimalna wysokość tych świadczeń. A więc seniorzy, których emerytura w jeszcze rok temu wynosiła 1250,88 zł brutto w 2022 roku, dostaną 1338,44 zł brutto i o tyle też wzrośnie to dodatkowe świadczenie pieniężne.

500 plus dla seniora: jakie są kryteria? Z powodu jednego warunku odrzucono aż 200 tys. wniosków 500 plus dla seniora. Przez jeden warunek odrzucono 200 tys. wniosków

Kwota trzynastej emerytury 2022: zaszła poważna zmiana w opodatkowaniu tego świadczenia

Zaszła jeszcze jedna ważna zmiana mająca kluczowy wpływa na wysokość trzynastej emerytury w kwocie netto. Emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie niepomniejszone o zaliczkę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Wszystko dlatego, że minister finansów wydał 7 marca 2022 r. rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Na jego podstawie zaniechanie będzie miało zastosowanie do dochodów z tytułu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego przysługującego za 2022 rok. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wypowiedziała się na ten temat:

Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: