Czy w Wielki Czwartek można myć okna? Poznaj niezawodny sposób na czyste i lśniące szyby

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w Polskich domach trwają już od kilku dni. Do wykonania jest trochę prac cięższych i lżejszych. Niektórym osobom pozostało jeszcze np. mycie okien, okurzanie czy pieczenie ciast. Jednak czy czynności te można wykonywać w Wielki Czwartek?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W ostatnich dniach przed Świętami Wielkanocnymi panie domu mają ręce pełne roboty. Kiedy porządki przedświąteczne nie zostały jeszcze dopięte na ostatni guzik, często zastanawiają się, czy takie porządki jak mycie okien można wykonywać jeszcze w Wielki Czwartek. Mamy dla nich wyczerpującą odpowiedz na to pytanie.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

Czym jest Wielki Czwartek i co to jest Triuudum Paschalne?

Święta Wielkanocne to okres Triduum Paschalnego i to właśnie Wielki Czwartek w kościele katolickim rozpoczyna jego obchody. Następnie mamy Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Wszystkie te dni są czasem na wyciszenie i modlitwę. Co ważne Wielki Czwartek w kościele katolickim obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach parafialnych tego dnia odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza, nazywana Mszą Wieczerzy Pańskiej. Od momentu jej rozpoczęcia kończy się okres Wielkiego Postu i rozpoczyna się Triduum Paschalne.

Czy w Wielki Czwartek można myć okna?

Jeżeli zadajemy sobie pytanie, czy w Wielki Czwartek można myc okna, czy wykonywać inne porządki mamy dla was dobrą wiadomość. Wielki Czwartek ani Wielki Piątek, a nawet Wielka Sobota nie są dla katolików dniami świątecznymi, choć oczywiście są uroczyście obchodzone. Można więc w te dni pracować i sprzątać.

Wielki Piątek natomiast jest wielkim świętem dla protestantów. Dlatego np. ewangelicy w ten dzień powstrzymują się od pracy.

Wymyte okno mogą przynieść więcej szkody niż pożytku

Choć świąteczne mycie okien może wydawać się nieszkodliwe, niestety często niesie więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze rośnie w tym czasie liczba zachorowań. Poradnie lekarzy rodzinnych zapełniają się pacjentami, którzy przy myciu okien doznali przeziębienia, nadwerężenia nadgarstka, ataku korzonków nerwowych, zawiania. Po drugie rosną statystyki wypadnięć z okien. W związku z tym jeżeli nasze okna nie potrzebują jeszcze pucowania, może warto jednak przełożyć je na inny termin.

Mycie okien bez smug: ten sposób jest szybki i skuteczny

W okresie przedświątecznych przygotowań i porządków często nie mamy zbyt wiele czasu. Aby jak najwięcej go zaoszczędzić, zamiast stosować kilka płynów do różnych części okna, wybierz jeden, którym umyjesz szyby, parapet i framugi. Ten domowy płyn nie zostawia smug i jest tani! Uzyskasz go ze zmieszania w 1/3 wody, spirytusu i octu. Nie pachnie ładnie, ale działa wystarczy wlać do starego pojemnika po płynie do szyb i gotowe.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: