Obierasz jajka, a skorupki wyrzucasz do kosza? Tłumaczymy, dlaczego to źle

Jeśli po wykorzystaniu jajek postały ci skorupki, nie wyrzucaj ich. Możesz wykorzystać je na wiele ciekawych sposobów i zaoszczędzić przy tym trochę pieniędzy. Choć niektóre z trików mogą wydawać się dziwne, ich efekty z pewnością cię zaskoczą.

Więcej porad i trików znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Triki na szybkie obranie jajka. Znasz je wszystkie?

W wielu domach, nie tylko podczas świąt wielkanocnych, jajka są stałym elementem menu. Skorupki zwykle lądują jednak w koszu, co jest sporym błędem. Mają bowiem wiele cennych właściwości , a także zastosowań. Sprawdzą się nie tylko jako naturalny suplement w diecie, lecz także przyjdą z pomocą w wielu domowych kwestiach. Do czego zatem możne je wykorzystać?

Przestań wyrzucać skorupki jaj do kosza. Wykorzystaj je w domu i ciesz się efektami

Wiele osób traktuje skorupki jaj jako niepotrzebny odpad. Najwyższa pora zmienić swoje myślenie. Są one źródłem wapnia (składają się z niego w aż 90 proc.), a także cynku, chromu, fluoru, fosforu, manganu, miedzi, molibdenu oraz żelaza. Warto zatem rozważyć włączenie ich do swojej codziennej diety. Wystarczy zebrać kilkanaście skorupek i gotować je przez 25 minut. Po wystudzeniu zmiksować w blenderze na drobny proszek, który później dodawać można do koktajli, jogurtów czy innych dań. Jeśli natomiast szukasz także innego sposobu na ich wykorzystanie, przychodzimy z pomocą.

Skorupek jaj możesz użyć m.in. jako domowego wybielacza. To sposób, który kiedyś często stosowany był przez nasze babcie w celu wybielenia firanek, koszulek oraz bielizny. Przygotuj pokruszone skorupki z dwóch/trzech jajek, lniany woreczek lub gazę i białą wstążkę. Do lnianego woreczka wsyp skorupki lub dokładnie zawiń je w gazę i zwiąż. Wrzuć do bębna pralki razem z jasnymi lub zafarbowanym ubraniami, dodaj wybrane detergenty i wypierz jak zwykle. 

Możesz z ich pomocą zadbać również o swoje rośliny. Wystarczy rozdrobnić je i rozsypać na ziemi w doniczce bądź też w ogrodzie pod wybranymi roślinami. Pod wpływem wilgoci będą się powoli rozpuszczać, uwalniając przy tym do gleby cenny wapń oraz pozostałe wartościowe pierwiastki.

Sprawdzą się również jako peeling. W tym celu umyte i wyparzone skorupki z dwóch jajek należy rozkruszyć, a następnie wymieszać z wybranym żelem do mycia lub kawowymi fusami. Tak przygotowaną mieszankę użyć można podczas kąpieli, peelingując ciało.

***

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: