Jak prać buty w pralce? Pamiętaj o tych zasadach, a będą wyglądały jak nowe

Pranie butów w pralce wbrew powszechnie krążącym mitom jest całkowicie bezpieczne dla obuwia. Oczywiście pod warunkiem, że stosujemy się do kilku prostych zasad. Zdradzamy, jak przywrócić butom pierwotny wygląd bez obaw o ich uszkodzenie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie masz pomysłu, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste sposoby!

Nawet od najlepiej dobranej stylizacji brudne buty mogą skutecznie odciągnąć wzrok. Czasami czyszczenie ręczne może nie wystarczyć, aby pozbyć się z nich zabrudzeń. Jak sobie w takiej sytuacji poradzić? Można je wrzucić do pralki, pamiętając o kilku prostych zasadach. 

Jak wyprać buty w pralce? Pięć kroków do czystego obuwia 

Zanim włożymy buty do pralki musimy je odpowiednio przygotować. Co to oznacza?

  1. W pierwszej kolejności usuwamy ręcznie zabrudzenia tj. piach, kurz czy zaschnięte błoto za pomocą delikatnej szczotki.
  2. Następnie wyjmujemy z butów sznurowadła i wkładki. Te elementy najlepiej jest bowiem wyprać ręcznie. 
  3. Buty warto włożyć do specjalnego woreczka np. przeznaczonego do prania bielizny lub ułożyć na kocu. Ochroni to obuwie przed obijaniem się o bęben, co mogłoby prowadzić do powstania uszkodzeń mechanicznych. 
  4. Ustawiamy krótki program z maksymalną temperaturą 30°C i obrotami 400 na minutę. 
  5. Do prania butów używamy jedynie niewielkiej ilości proszku. Unikamy płynów zmiękczających oraz nie dodajemy płynu do płukania.

Pranie butów w pralce należy zakończyć odpowiednim suszeniem. Jest ono równie istotne 

Nieprawidłowe wysuszenie butów może prowadzić do utraty ich pierwotnego kształtu lub odbarwienia materiału. Dlatego nie kładziemy ich na kaloryferze, ani nie ustawiamy bezpośrednio na słońcu. Potrzebować będziemy natomiast suchych gazet. Należy je zwinąć i wypchać nimi buty. Pozostawiamy obuwie w ten sposób do całkowitego wyschnięcia, od czasu do czasu zmieniając mocno zwilgotniały papier. 

Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie buty można prać w pralce

Oczywiście nie każde obuwie nadaje się do prania mechanicznego. Do pralki nie powinniśmy wrzucać butów:

  • na obcasach, 
  • z ćwiekami lub innymi ozdobami,
  • skórzanych, 
  • zamszowych, 
  • klejonych. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: