Czy do sklepu można wejść z psem? Prawo mówi jasno. Są psy, z którymi można wejść wszędzie

Zapewne wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy do sklepu można wejść z psem? Okazuje się, że istnieją statusy prawne określające tę sytuację. Czy są one jednak respektowane? W jednej sytuacji muszą być brane pod uwagę zawsze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Unii Europejskiej zajmujemy wysokie trzecie miejsce pod względem liczby psów. 1 pies przypada na 5 Polaków i w tej klasyfikacji również jesteśmy na podium. Nic więc dziwnego, że zwierzęta te stanowią dużą część życia ich właścicieli. Czas, który jest im poświęcany, spędzany jest często na spacerach i przechadzkach, podczas których miło byłoby mieć możliwość zrobienia zakupów np. w galerii handlowej. Czy jest to jednak możliwe?

Zobacz wideo Słowacka policja pokazuje, jak szkoli psy policyjne

Dorota Gardias"Drapieżna" Dorota Gardias w spodniach, które optycznie wydłużają nogi

Czy do sklepu można wejść z psem? Jaki jest status prawny?

W pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się statusowi takiego budynku jak np. galeria handlowa czy sklep. Dlaczego? Ponieważ jest to budynek użyteczności publicznej. Należy przez to rozumieć budynek przeznaczony na potrzeby np. obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług. Jest to ważne z prawnego punktu widzenia dlatego, że zakazy wstępu dla psów na tereny użyteczności publicznej nie powinny mieć miejsca. Teren taki jest dostępny dla ogółu, a ograniczenia naruszają swobodę poruszania się. W takich pomieszczeniach można nakreślić jedynie sposób poruszania się z psem. Żeby był np. na smyczy, ale nie można ograniczyć wstępu.

Czy do sklepu można wejść z psem? Jak jest w praktyce?

Okazuje się, że do większości sklepów nie można wejść z psem. Jednak proponujemy po prostu zapytać się ochrony albo sprzedawcy czy jest taka możliwość. Sklepy są różne, w jednym jest żywność, w innym ubrania, a jeszcze innym narzędzia. Niestety nie każdy sklep się na to zgadzi np. z uwagi na bezpieczeństwo klientów i sanepid.

Anna Lewandowska, Robert LewandowskiPies Lewandowskich jest z pseudohodowli? "Mega słabo"

Istnieją psy, z którymi można wejść wszędzie. Mowa oczywiście o psach asystujących

Pies asystujący jest odpowiednio wyszkolony i oznakowany. Służy on pomocą osobie niepełnosprawnej, w szczególności osobom niewidomym, niedowidzącym lub niepełnosprawnym ruchowo. Kwestia wpuszczania takich zwierząt została uregulowana w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nią osoba niepełnosprawna z psem asystującym ma wstęp i możliwość korzystania z:

  • obiektów użyteczności publicznej, do której zaliczają się też sklepu urzędy itd
  • parków narodowych i rezerwatów przyrody
  • plaż i kąpielisk
  • komunikacji lądowej (pociągi, autobusy itp.), lotniczej, wodnej oraz z komunikacji publicznej

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: