Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami bez zbędnej chemii? Wydasz nie więcej niż 4 zł

Jeżeli chcemy, aby nasza zmywarka służyła nam przez wiele lat, ważne jest, aby odpowiednio o nią zadbać. Jednym z najważniejszych elementów, który należy czyścić regularnie, jest oczywiście filtr, ale to nie tylko o nim powinniśmy pamiętać. Znamy sprawdzone sposobny na szybkie umycie całego urządzenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszych domach posiadamy sprzęty AGD, bez których aktualnie nie wyobrażamy sobie życia. Wyręczają nas w domowych obowiązkach jak np. zmywanie naczyń. Jednak jeżeli mowa o zmywarce musimy dbać o nią w szczególny sposób, aby funkcjonowała w prawidłowy sposób, a regularne mycie potrzebne jest nie tylko filtrowi. Zdradzimy dziś sprawdzone sposoby na szybkie wyczyszczenie zmywarki.

Zobacz wideo Bądź eko - zadbaj o siebie i środowisko. A zacznij od... domowych tabletek do zmywarki

Jak często należy czyścić zmywarkę i jakie elementy należy umyć?

Jak już wspomnieliśmy, czyszczenie zmywarki należy przeprowadzać regularnie. Jeżeli tego nie robimy, nasze naczynia mogą być niedomyte i posiadać zacieki np. z kamienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie zmywarki raz na tydzień. Warto jednak pamiętać, że oprócz pielęgnacji filtrów, koszy czy szuflad na sztućce, należy cotygodniowo odświeżyć także drzwi zmywarki, uszczelki, panel sterującego oraz wyczyścić metalowe ścianki wewnątrz sprzętu. Na samym początku warto zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia, w której znajdziesz informację dotyczące, chociażby sposobu demontażu filtrów.

Jak wyczyścić zmywarkę octem? To tani i ekologiczny domowy sposób

W sklepach dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych czyszczeniu zmywarki. Jeżeli jednak nie chcesz narażać urządzenia i siebie na kontakt z mocną chemią warto wypróbować sprawdzone  skuteczne domowe sposoby. Jedną z substancji, która znakomicie się sprawdzi podczas czyszczenia zmywarki, jest ocet. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Wyjąć wszystkie puste kosze oraz filtr ze zmywarki
  2. Usunąć ze środka znajdujące się tam nieczystości i resztki
  3. Wyciągnąć filtr
  4. Umyć filtr w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie włożyć go na miejsce
  5. Zwilżoną ściereczką umyć wnętrze zmywarki
  6. Na dno wlać szklankę octu spirytusowego i włożyć kosze na miejsce
  7. Ustawić program z najwyższą możliwą temperaturą
  8. Po zakończeniu zostawić uchylone drzwiczki do całkowitego wyschnięcia zmywarki

Jak wyczyścić zmywarkę sodą oczyszczoną?

Drugim bardzo skutecznym sposobem na czystą zmywarkę bez chemii jest soda oczyszczona. Jak wiemy, pomaga ona w wielu porządkach domowych, więc znakomicie sprawdzi się także, w tej sytuacji. Bez problemu doczyści zmywarkę z wszelkich osadów, tłuszczu czy nalotów kamienia. Jak zatem ją wykorzystać? Wystarczy tak jak w poprzedniej instrukcji wyczyścić zmywarkę, pozbyć się resztek i umyć filtr, a następnie zrobić papkę z sody i ciepłej wody. Można do niej dodać kilka kropel soku z cytryny dla ładniejszego zapachu. Następnie rozprowadzić tak sporządzoną papkę po zmywarce przy użyciu zwilżonej szmatki i wyszorować dokładnie środek urządzenia. Na koniec ustawić program płukania i gotowe.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: