Jak prać firanki? Proszek zastąp tym produktem za 1 zł. Efekt będzie zaskakujący

Firany mogą być piękną ozdobą pomieszczeń, jednak z czasem osiadający na nich kurz i inne zabrudzenia sprawiają, że nie prezentują się tak efektownie. Można im jednak przywrócić pierwotną biel, zastępując proszek tym produktem dostępnym w niemal każdej kuchni. Dowiedz się, jak prać firanki oraz poznaj trik, dzięki któremu nie będą pogniecione.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Chcąc przywrócić firankom ich pierwotną biel nie musimy oddawać ich do pralni czy korzystać z drogiej chemii. Wystarczą proste i sprawdzone domowe sposoby, dzięki którym skutecznie pozbędziemy się z nich kurzu i zabrudzeń. Kosztują grosze, a ich efekty z pewnością Cię zaskoczą. 

Jak prać firanki? Ten banalny sposób przywróci im śnieżnobiały kolor

Idealna do czyszczenia dywanów, srebra, szafek kuchennych z tłuszczu, a także do przywrócenia firankom bieli. Mowa tutaj oczywiście o sodzie oczyszczonej. Wystarczy wsypać 3 łyżki sody do komory na proszek i ustawić pralkę na delikatny program z maksymalną temperaturą 30 stopni. W przypadku mocniejszych zabrudzeń możemy firanki również namoczyć w mieszance przygotowanej z 5 l wody i 250 g sody oczyszczonej przez około godzinę. 

Wybielanie firanek domowymi sposobami. Można wykorzystać do tego nie tylko sodę

Nie tylko soda może poszczycić się działaniami wybielającymi. Do prania firanek sprawdzą się także inne produkty dostępne w kuchni tj.: 

  • sól – wcześniej wyprane firanki moczymy w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżek soli, a następnie dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia
  • skorupki po jajkach – skorupki wkładamy do lnianego woreczka i umieszczamy w bębnie pralki wraz z firankami,
  • sok z cytryny – przed praniem moczymy firanki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu wywieszamy je na słońce. 

Jak prać firanki, by nie były pogniecione? Wypróbuj ten prosty trik 

Prasowanie wygniecionych firan z pewnością nie należy do naszych ulubionych zadań. Można temu zapobiec w dwóch prostych krokach. Po pierwsze należy dostosować temperaturę prania do tkaniny, z jakiej została wykonana firanka. Takie informacje znajdziemy oczywiście na metce, więc przed jej obcięciem warto się z nią zapoznać. Dodatkowo przed włożeniem firany do pralki należy złożyć ją w kostkę i umieścić w specjalnym pokrowcu bądź poszewce. Pamiętajmy, aby nie ładować pralki do pełna, a jedynie do 1/3 pojemności bębna. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: