Sposób na bujne paprocie domowe? Dzięki tym trikom ich pielęgnacja będzie banalnie prosta

Paprocie domowe to jedne z najczęściej wybieranych roślin do mieszkań. Efektownie zdobią wnętrza, a wbrew pozorom ich pielęgnacja nie jest wcale trudna. Stosując się do kilku prostych zasad, swoim wyglądem mogą zachwycać przez lata.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Za zdrowy i bujny wzrost paproci odpowiadają dwa elementy - ich odpowiednie ustawienie i podlewanie. Tylko tyle i aż tyle decyduje o tym, jak prezentują się paprocie domowe. Zdradzamy, o czym należy pamiętać, aby ich pielęgnacja była wyłącznie przyjemnością. 

Paprocie domowe muszą mieć zapewnione odpowiednie stanowisko. Jakie będzie najlepsze? 

Paprocie domowe najlepiej będą się czuły na oknie północnym. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby doniczki nie ustawiać blisko źródeł ciepła tj. kaloryfer oraz nie narażać liści na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Są one delikatne, więc mogłoby to prowadzić do poparzenia paproci. 

Jak podlewać paprocie domowe? Teraz mogą potrzebować nieco więcej wody

Podłoże paproci musi być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Rośliny są wrażliwe na przesuszenie, a więc należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Dobrze jest też przynajmniej raz w tygodniu zraszać jej liście szczególnie w sezonie letnim. Jak każdy kwiat wiosną i latem paprocie będą potrzebowały bowiem więcej wody niż jesienią czy zimą. Raz w tygodniu warto dodawać do wody również nawóz. Zamiast jednak po kupne środki, polecamy nawozy przygotowane samodzielnie. 

Paprocie domowe - jak nawozić? Można wykorzystać resztki 

Kwiaty doniczkowe mikro- i makroelementy pobierają z podłoża, a więc warto zadbać, aby było ich w nim odpowiednio dużo. W prosty sposób można przygotować nawóz do paproci doniczkowych samodzielnie. Potrzebować będziemy do tego jedynie: 

  • skorupek ugotowanych jaj - skorupki wkładamy do słoika, zalewamy je wodą po ugotowanych jajkach i w zakręconym słoiki zostawiamy na dwa tygodnie. Po tym czasie wystarczy odcedzić wodę i mamy gotowy nawóz wzmacniający rośliny, 
  • skórki banana - do słoika wkładamy trzy skórki po bananie i zalewamy wodą. Wodę odcedzamy po kilku dniach i otrzymujemy gotowy nawóz domowy. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: