Od jakiego wieku obowiązuje post ścisły? Są sytuacje, w których nie ma obowiązku go przestrzegać

Święta Wielkanocne poprzedza Triuudum Paschalne, a także z nim związany ścisły post. W czasie tym osoby wierzące powinny wstrzemięźliwość w jedzeniu określonych potraw i ich ilości. Często jednak zastanawiamy się, od jakiego wieku obowiązuje ścisły post? Czy w sobotę wielkanocną jest post? Czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły? Odpowiemy dziś na te pytania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Święta Wielkanocne poprzedza Triuudum Paschalne. Rozpoczyna się ono wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. W trakcie jego trwania mamy do czynienia z postem ścisłym, który budzi wiele pytań wśród osób wierzących. Postaramy się dziś odpowiedzieć na kilka z nich.

Zobacz wideo Kryzys Kościoła. „Przed Wielkanocą oczekuję od nas głębokiej skruchy"

Dorota GardiasDorota Gardias ma płaszcz za 3,5 tys. złotych! Gdzie jest podobny?

Wielka Sobota czy jest post ścisły? Czym on dokładnie jest?

W pierwszej kolejności powinniśmy skonkretyzowac kiedy dokładnie obowiązuje ścisły post i czym on jest. Rozporządzenie Konferencji Episkopatu Polski stanowi, że wierni zrzeszeni w Kościele katolickim powinni przestrzegać okresów postu. Najważniejszymi dniami jest Środa Popielcowa i Wielki Piątek kiedy obowiązuje post ścisły. Jest to połączenie postu ilościowego i jakościowego. Co to znaczy? Ten jakościowy, nazywany też wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych, zakłada wyłączenie z diety mięsa zwierzęcego z wyjątkiem ryb. Ilościowy natomiast pozwala na jednorazowy posiłek do sytości w ciągu dnia, nie zabraniając przy tym śniadania i kolacji jednak muszą one być skromne.

W związku z tym post Ścisły nie obowiązuje w Wielką Sobotę, a jedynie jak wspomnieliśmy w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Od ilu lat jest post ścisły? Wiek jest jasno określony

Do postu ścisłego są zobowiązani wszyscy wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60. roku życia. Dlatego dzieci, młodzież i osoby starsze nie muszą go przestrzegać. Natomiast post jakościowy dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia. Z przestrzegania tego postu zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu. W związku z tym ze post ścisły jest połączeniem dwóch wyżej wymienionych, to nie muszą przestrzegać go jedynie osoby do 14 roku życia.

mycie okienCzy w Wielki Czwartek można myć okna? Dzięki temu trikowi będą lśniły

Czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły? Ta kwestia nie jest jasna

Kodeks Prawa Kanonicznego jak i inne przepisy Episkopatu Polski nie wyjaśniają jednoznacznie kwestii dyspensy od postu ścisłego dla kobiet w ciąży. Zdania duchownych w tej kwestii bywają podzielone. Niektórzy z nich tłumaczą, że "ciąża to nie choroba", a jedynie stan błogosławiony, dlatego należy pościć.  Wyjątkiem jest dla nich sytuacja gdy lekarz zaleci inaczej. Inni podkreślają, że z postu zwolnione są osoby poniżej 14 roku życia, a więc i nienarodzone dzieci, którym pożywienia dostarczają matki.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: