Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Święta Wielkanocne poprzedza Triuudum Paschalne. Rozpoczyna się ono wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. W trakcie jego trwania mamy do czynienia z postem ścisłym, który budzi wiele pytań wśród osób wierzących. Postaramy się dziś odpowiedzieć na kilka z nich.
W pierwszej kolejności powinniśmy skonkretyzowac kiedy dokładnie obowiązuje ścisły post i czym on jest. Rozporządzenie Konferencji Episkopatu Polski stanowi, że wierni zrzeszeni w Kościele katolickim powinni przestrzegać okresów postu. Najważniejszymi dniami jest Środa Popielcowa i Wielki Piątek kiedy obowiązuje post ścisły. Jest to połączenie postu ilościowego i jakościowego. Co to znaczy? Ten jakościowy, nazywany też wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych, zakłada wyłączenie z diety mięsa zwierzęcego z wyjątkiem ryb. Ilościowy natomiast pozwala na jednorazowy posiłek do sytości w ciągu dnia, nie zabraniając przy tym śniadania i kolacji jednak muszą one być skromne.
W związku z tym post Ścisły nie obowiązuje w Wielką Sobotę, a jedynie jak wspomnieliśmy w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
Do postu ścisłego są zobowiązani wszyscy wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60. roku życia. Dlatego dzieci, młodzież i osoby starsze nie muszą go przestrzegać. Natomiast post jakościowy dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia. Z przestrzegania tego postu zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu. W związku z tym ze post ścisły jest połączeniem dwóch wyżej wymienionych, to nie muszą przestrzegać go jedynie osoby do 14 roku życia.
Kodeks Prawa Kanonicznego jak i inne przepisy Episkopatu Polski nie wyjaśniają jednoznacznie kwestii dyspensy od postu ścisłego dla kobiet w ciąży. Zdania duchownych w tej kwestii bywają podzielone. Niektórzy z nich tłumaczą, że "ciąża to nie choroba", a jedynie stan błogosławiony, dlatego należy pościć. Wyjątkiem jest dla nich sytuacja gdy lekarz zaleci inaczej. Inni podkreślają, że z postu zwolnione są osoby poniżej 14 roku życia, a więc i nienarodzone dzieci, którym pożywienia dostarczają matki.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina