9 rzeczy, których nie należy spuszczać w toalecie. Prawdopodobnie popełniasz któryś z tych błędów

Domowe toalety nie są śmietnikami przeznaczonymi do wyrzucania produktów higieny osobistej i innych. Niektóre z nich są dość oczywiste, ale jest też kilka takich, które ą uważane za dobre, lecz nigdy nie powinny trafić do kanalizacji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Spłukiwanie niektórych produktów gospodarstwa domowego, zamiast wyrzucania ich do kosza może spowodować zatkanie rur odpływowych, zanieczyszczenie systemu wodnego, a nawet szkody dla środowiska. Tych rzeczy nie należy spuszczać w toalecie i warto o tym pamiętać.

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Co można spuszczać w toalecie? Tak mało, jak to tylko możliwe

Jeżeli zastanawiasz się co możesz bez konsekwencji wrzucać do toalety to lista jest naprawdę krótka. Istnieją tylko trzy rzeczy, które można spłukiwać w toalecie bezproblemowo i jest to: mocz, kał i papier toaletowy.

Żółte plamy na desce sedesowej? Te trzy produkty rozwiążą problem. Znajdziesz je w swojej kuchni Żółte plamy na desce sedesowej? Te trzy produkty rozwiążą problem

Tych rzeczy nie należy spuszczać w toalecie. Lista najczęściej wyrzucanych produktów, które nie powinny tam się znaleźć

Jeśli spuszczasz w toalecie te przedmioty to nie tylko niszczysz hydraulikę, ale także zanieczyszczasz lokalne zasoby wodne. Zaliczają się do nich:

  1. Ściereczki dla niemowląt. Nawet jeśli jest na nich napisane, że można je spłukiwać, nigdy nie spłukuj chusteczek dla niemowląt. Często są one przyczyną zatorów i zawsze należy je wyrzucać do kosza na śmieci. 
  2. Waciki, płatki kosmetyczne i patyczki higieniczne zdecydowanie nie nadają się do spłukiwania. Nie rozkładają się tak, jak papier toaletowy, a jedyne co robią to gromadzą się w rurach i powodują problemy.
  3. Podpaski i inne produkty menstruacyjne. Ich również nie należy spłukiwać w toalecie. Produkty te są przeznaczone do wchłaniania wody, a nie rozkładania się w niej, co oznacza, że rozszerzają się dopiero po spłukaniu, a to zdecydowanie nie jest dobre dla hydrauliki.
  4. Ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne. Produkty te nie są zaprojektowane tak, aby rozkładać się tak, jak papier toaletowy. 
  5. Leki. Jeśli masz stare tabletki, których musisz się pozbyć, nie spłukuj ich. Woda w toalecie nie rozkłada ich prawidłowo, co oznacza, że lekarstwa dostają się do wody i mogą powodować toksyczne skutki dla środowiska.
  6. Żwirek dla kota. Nawet jeśli dana marka twierdzi, że nadaje się do spłukiwania, nie spłukuj żwirku dla kota w toalecie. W ten sposób do wody dostaje się tylko więcej substancji, które utrudniają jej oczyszczanie. 
  7. Włosy. Podobnie jak nić dentystyczna, włosy tworzą swego rodzaju sieć, gdy spłukujemy je w odpływie i zapętlają się w rurach. Dodatkowo, włosy nigdy się nie rozpuszczają, więc stwarzają większe ryzyko zatkania systemu.
  8. Tłuszcz kuchenny. Kiedy tłuszcz stygnie, gęstnieje to powoduje, że staje się bardziej gęsty i stwarza ryzyko zatkania rur.
  9. Żywność. Ludzkie odpady to w zasadzie i tak tylko rozłożone jedzenie, ale spłukiwanie żywności, która nie została strawiona, może powodować problemy także dla hydrauliki. Wprawdzie jest ono biodegradowalne i w końcu ulegnie rozkładowi, ale dopóki to nie nastąpi, może powodować zatory.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: