Jak często prać pościel, aby uniknąć rozwoju roztoczy? Mogą powodować wysypki i podrażnienia skóry

Właściwa higiena jest ważna we wszystkich dziedzinach życia. Jeśli chodzi o pościel, jest to być może ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Bez regularnego czyszczenia brudna pościel może przyczyniać się do powstawania alergii, chorób skóry, astmy i wielu innych. Jak często należy prać pościel?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdego tygodnia większość z nas spędza od 49 do ponad 60 godzin, śpiąc w łóżku. To dużo czasu na odpoczynek, którego nasze ciała potrzebują, aby się rozwijać, ale również dużo czasu na gromadzenie się brudu, potu, oleju i innych zanieczyszczeń na naszych prześcieradłach i pościeli.

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Katarzyna Glinka Trendy wiosna 2022. "Przepiękna" sukienka Katarzyny Glinki

Jak często prać pościel? Wszystko zależy od kilku czynników

Większość ludzi powinna prać swoją pościel raz w tygodniu. Jeśli masz zwierzęta domowe, a zwłaszcza jeśli pozwalasz im spać w swoim łóżku, zaleca się pranie co 3-4 dni. Jeśli cierpisz na alergie lub astmę, być może warto spróbować częściej czyścić pościel, aby sprawdzić, czy objawy się poprawią. Zaleca się również częstsze pranie pościeli w ciepłych miesiącach letnich, ponieważ prawdopodobnie będziesz się bardziej pocić. Podobnie, jeśli masz alergie sezonowe wiosną lub latem, częstsze pranie pościeli może pomóc w złagodzeniu objawów.

Tych rzeczy nie należy spuszczać w toalecie 9 rzeczy, których nie należy spuszczać w toalecie. Częste błędy

Dlaczego pranie pościeli jest ważne? Konsekwencje mogą zaskoczyć

Pranie pościeli raz w tygodniu może wydawać się przesadą, ale warto poświęcić na to czas. Nawet po kilku dniach na prześcieradle mogą się gromadzić znaczne ilości:

  • brudu,
  • martwe komórki skóry,
  • olejku do ciała,
  • potu,
  • roztocza kurzu.

Roztocza kurzu to mikroskopijne stworzenia, które są obecne w większości gospodarstw domowych. Nie gryzą, ale powodują wysypki i podrażnienia skóry, a u wielu osób mogą pogarszać objawy alergii. Roztocza kurzu rozmnażają się w szybkim tempie i żyją wyłącznie z martwych komórek skóry. W każdej chwili w materacu i pościeli mogą żyć dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy roztoczy.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: