Tatuaże często powstają pod wpływem impulsu, spontaniczna decyzja niesie za sobą konsekwencje nie tylko w postaci trwałej pamiątki, ale też konieczności odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jak dbać o tatuaż po zrobieniu, a jak odzyskać kolor i blask starego tatuażu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jak dbać o tatuaż po zrobieniu? Pielęgnacja rany zaczyna się już w salonie, tatuażysta po skończonej pracy dezynfekuje skórę i zakleja newralgiczne miejsce opatrunkiem, który ma chronić świeżą ranę przed infekcjami oraz bakteriami. Opatrunek można zdjąć już po upływie trzech godzin, skóra z tatuażem powinna mieć dostęp do świeżego powietrza, to bardzo ważne dla prawidłowego i szybkiego procesu gojenia.
Dla skóry z tatuażem kluczowe są pierwsze dwa tygodnie od wizyty w salonie. W tym czasie miejsce z rysunkiem można porównać do otwartej rany, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To także ważny etap dla trwałości kolorów. Kluczowe jest przemywanie tatuażu czystą wodą, która pomoże usunąć nadmiar tuszu oraz brud. Z czasem można wprowadzić dedykowane kosmetyki, na przykład hipoalergiczny płyn, który zmiękcza i regeneruje skórę. Sprawdzi się też hipoalergiczne mydło, którym wystarczy przemyć miejsce z tatuażem i następnie obficie spłukać wodą. Skóry z rysunkiem nie należy wycierać tradycyjnym ręcznikiem z bawełny tylko w miarę możliwości bezpyłowym ręcznikiem z papieru. Warto zwrócić uwagę na samą technikę, ręcznik delikatnie przykładamy do skóry, pocieranie może doprowadzić nawet do uszkodzenia wzoru.
Największy problem w przypadku tatuażu to blaknące kolory. Zamiast soczystych zieleni i ognistych czerwieni możemy podziwiać jedynie blady rysunek. Jak dbać o tatuaż w dłuższej perspektywie czasu? Co przywróci blask i kolor rysunku? W przypadku świeżego zdobienia na ciele wystarczy delikatnie pielęgnować skórę kremem lub maścią dedykowaną do tatuażu. Jak w każdej pielęgnacji liczy się regularność, odżywcze masło oraz krem warto stosować codziennie, nawet po latach. Na rynku dostępne są też aktywatory koloru, które sprawiają, że tatuaż odzyskuje nie tylko swój blask, ale też piękną, intensywną barwę. Kosmetyki nakładamy zawsze na umytą i osuszoną skórę. Bardzo ważna jest też ochrona przed promieniami słońca, które nie tylko wysuszają skórę, ale też sprawiają, że po latach tatuaż blednie i staje się niewidoczny. Zamiast nakładać kolejną warstwę tuszu, zdecydowanie warto zacząć od dbałości o kondycję samej skóry.
Zobacz też: Tatuaże na szyję- róża, inicjały ukochanej osoby, a może ozdobny kołnierz?