To pewne. Rząd wypłaci 500 plus dla seniora w 2022 roku. Są zmiany w zasadach przyznawania świadczenia

500 plus dla seniora może zasilić konta seniorów w 2022 roku. Niestety, te pieniądze nie przysługują każdemu. Trzeba spełnić warunki, które niedawno uległy zmianie. Gdzie złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Wyjaśniamy zasady przyznawania świadczenia.

Emeryci w 2022 roku ponownie mogli zasilić swój budżet za sprawą trzynastej emerytury. Na ich konta trafi także czternasta emerytura, która okazała się miłym zaskoczeniem. To nie jedyne możliwości. Seniorzy mają ich jeszcze kilka, a każda z nich to minimum kilkaset złotych więcej do podstawowego świadczenia emerytalnego. W 2022 roku nadal mogą ubiegać się o 200 złotych do emerytury, podwójną emeryturę, a nawet 500 plus dla seniora. Jakie są zasady przyznawania ostatniego świadczenia? Okazuje się, że 500 plus dla seniora różni się od 500 plus dla rodzin z dziećmi.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

500 plus dla seniora 2022. Na jakich zasadach było przyznawane świadczenie?

Do 2022 roku 500 plus dla seniora było przyznawane na niezmiennych od lat, określonych zasadach. Pieniądze należały się emerytom, którzy musieli:

  • mieć ukończone 18 lat
  • być niezdolnymi do samodzielnej egzystencji (stwierdzone stosownym orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub do pracy)
  • posiadać miejsce zamieszkania w Polsce
  • mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce np. w przypadku osób z państw UE, EFTA
  • mieć zalegalizowany pobyt w Polsce w przypadku osób spoza UE albo EFTA

Oprócz tego obowiązywał próg dochodowy. Seniorzy nie mogli przekroczyć 1896,13 zł brutto.

500 plus dla seniora 2022 na nowych zasadach. Co się zmieniło?

W 2022 roku na 500 plus dla seniora ma szansę jeszcze więcej osób. W związku z rosnącą inflacją, a także podwyżką świadczeń - zmieniły się również progi finansowe, w związku z przyznawaniem 500 plus dla seniora. Od 2022 roku obowiązuje próg nie 1896,13 zł, a 1772,08 zł brutto miesięcznie. 

500 plus dla seniora - gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek o 500 plus dla seniora można złożyć zarówno drogą elektroniczną, jak i osobiście. To nie wszystko - wniosek może złożyć w imieniu emeryta inna, bliska osoba ze względu na zły stan zdrowia świadczeniobiorcy. Do wniosku dostępnego na stronie ZUS należy dołączyć:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: