Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rośliny doniczkowe uprawiane w domu mogą być piękną ozdobą wnętrza. Zwłaszcza jeśli roślina ta posiada kwiaty. Jedną z dość popularnych jest oleander pospolity. Pomimo tego, że częściej widujemy go w donicy w ogrodzie czy na tarasie często uprawiany jest też w domu. Oto kilka rad, których należy przestrzegać, aby pięknie kwitł.
Krzew oleandra ma na najczęściej formę drzewka. Na wierzchołkach jego delikatnych gałązek z wąskimi, skórzastymi liśćmi rozwijają się kwiaty o średnicy 3–4 cm. Mogą mieć one w kolor: biały, kremowy, łososiowy, różowy, a czasem nawet żółty. W niektórych odmianach występują pełne kwiaty, przypominające różyczki i są wyjątkowo urodziwe. Jedna taka roślina to koszt w przedziale od 30 do nawet 100 zł w zależności od wielkości.
Oleandry cieszą się sporym zainteresowaniem na świcie i w Polsce. Doskonale nadają się do dekoracji tarasów, werand, oranżerii i letnich ogrodów, a młode okazy także do słonecznych mieszkań. Dlaczego tylko młode okazy? Ponieważ w naturalnym środowisku jest to krzew lub drzewo osiągające wysokość 2-5 m. Rośliny, które uprawiamy w naszym kraju, mogą być równie okazałe i osiągać 2-3 m dlatego domy i mieszkania mogą okazać się zbyt małe.
Oleander kwitnie od połowy maja do października. Często chcąc jak najdłużej cieszyć się jego kwiatami, wnosimy donicę z krzewem do domu, gdy tylko pojawia się groźba pierwszych nocnych przymrozków. Stawianie jej jednak na całą zimę w ciepłym mieszkaniu roślinie nie służy. Jeżeli chcemy, aby w następnym roku nasza roślina ponownie bujnie kwitła, musimy zimą zapewnić jej jasne i chłodne pomieszczenie o temp. 2-8ºC. W tym okresie sprawdzamy od czasu do czasu, czy nie przesycha bryła korzeniowa. Wiosną, niekiedy na początku kwietnia, trzeba rośliny znowu wystawić na zewnątrz, ponieważ im krótszy jest okres zimowania, tym lepiej dla oleandrów.
W okresie kwitnienia natomiast rośliny tolerują nawet bardzo suche powietrze, ale od wiosny do jesieni wymagają obfitego podlewania letnią wodą o temp. 25-30ºC. Ich donica powinna stać na dużej, głębokiej podstawce dlatego, że oleandry lubią mieć „mokre stopy", gdyż w naturalnym środowisku rosną nad brzegami potoków i rzek. Nie lubią też deszczu, wilgotnego powietrza i zraszania.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina