Kozieradka na włosy to hit pielęgnacyjny. Hamuje ich wypadanie i przetłuszczanie. Jak użyć jej w domu?

Twoja fryzura robi się coraz rzadsza i coraz częściej się przetłuszcza? Kozieradka na włosy to tani i skuteczny sposób na poprawę jej kondycji. Właściwości tej rośliny doceniona już kilka tysięcy lat temu a dziś możemy wykorzystać je w domowym zaciszu. Przedstawimy dziś skuteczne sposoby na poprawę wyglądu naszych włosów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kozieradka pospolita była uprawiana około już 3 tys. lat temu przed naszą erą m.in. w Egipcie, Grecji, Indiach i Chinach. Już w tamtym czasie doceniane były liczne właściwości pielęgnacyjne oraz lecznicze tej wyjątkowej rośliny. Jak możesz wykorzystać ją w domowej pielęgnacji? Stosując jej nasiona podczas przygotowywania wcierki lub użyć tłoczonego z niej oleju.

Zobacz wideo Marina chwali się pięknymi włosami

Kozieradka na włosy posiada szereg pielęgnacyjnych właściwości

Kozieradka może pomóc m.in. w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Stworzona z niej wcierka jest także polecana osobom, które mają problem z ich łamliwością lub przetłuszczaniem. Spektakularne efekty może przynieść także stosowanie oleju tłoczonego z tej rośliny. Jego działanie wynika z bogatego składu kozieradki. Roślina ta zawiera bowiem m.in.:

 • selen
 • żelazo
 • magnez
 • potas
 • krzem
 • lecytynę
 • cholinę
 • fosfolipidy
 • witaminy - A, B i C

Wcierka na porost włosów z kozieradki: jej przygotowanie jest szybkie i tanie

Aby przygotować wcierkę z kozieradki, potrzebować będziemy jedynie:

 • 1 łyżkę stołową kozieradki mielonej
 • 3/4 szklanki wrzątku

Jeżeli posiadamy pustą buteleczkę z atomizerem, przyda się do przechowywania wcierki, ale możemy trzymać ją również np. w słoiku. Samo przygotowanie wcierki z kozieradki nie jest skomplikowane i wystarczy tylko kilka prostych kroków:

 1. Kozieradkę zalewamy, następnie przykrywamy i odstawiamy do zaparzenia na około 15-20 minut.
 2. Kiedy już ostygnie, odcedzamy nasiona.
 3. Zaczynając od linii czoła i przekładając pasmo po paśmie, wcieramy naszą mieszankę w skórę głowy. Pomocna może okazać się np. strzykawka bez igły. Aplikację wcierki ułatwiała jej płynna formuła.
 4. Wcierkę pozostawiamy na głowie nie krócej niż 1 godzinę. Musi ona wniknąć w głąb włosa, więc najlepiej jak otulimy je ręcznikiem lub folią spożywczą.
 5. Następnie spłukujemy mieszankę i normalnie myjemy włosy.

Kuracja powinna być powtarzana minimum 2 razy w tygodniu przez 3 tygodnie, aby uzyskać najlepsze efekty.

Jak stosować olej z kozieradki na włosy?

Olej z kozieradki jest też szeroko wykorzystywany w kosmetyce, ponieważ przynosi wiele korzyści dla skóry i włosów. Szczególnie powinny używać go osoby, które mają problem z wypadaniem włosów. Najlepszym sposobem jest wcieranie oleju w skórę głowy na suche lub wilgotne włosy. Dostarczamy wtedy wiele cennych składników odżywczych, co między innymi wzmacnia cebulki i wygładza suche kosmyki. Ważna jest także w jego składzie zawartość witaminy A. Ogranicza ona nadmierną produkcję sebum, natomiast obecność związków śluzowych sprawia, że włosy staną się gładkie i bardziej lśniące.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: