Ile do koperty na komunię? "Tysiąc złotych? Raczej na ślub niż komunię"

Ile pieniędzy dać do koperty na komunię, aby nie zrujnować domowego budżetu, a jednocześnie nie wyjść na skąpca? Kwestia ta zastanawia wiele osób. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię:

Zbliża się sezon komunijny. Wielu z nas zastanawia więc już kwestia prezentów. Czasy, gdy z okazji pierwszej komunii świętej dzieci dostawały złoty medalik lub biblię minęły bezpowrotnie. Obecnie są to drogie i atrakcyjne prezenty. Często także pieniądze

Jednak ile należy dać na komunię? To bardzo sporna kwestia. Wiele osób twierdzi, że powinniśmy zdecydować się na taką kwotę, na jaką stać nas w tym czasie. Są jednak i tacy, którzy uważają, że nasz prezent ma zwracać pieniądze "za talerzyk", czyli 200-300 złotych. 

Ile dać do koperty na komunię dla wnuka lub chrześniaka?

Przyjęło się, że rodzice chrzestni oraz dziadkowie powinni dać więcej niż inni goście. Jednak nie ma w tej kwestii żadnych reguł. Czy będzie to 500, czy 1000 złotych zależy już tylko i wyłącznie od nich. Często zdarza się, że rodzice chrzestni wręczają prezent wspólnie.

Ile dać do koperty na komunię?

Na naszym forum możemy znaleźć dyskusje na temat prezentów komunijnych. Autorka wątku zapytała innych użytkowników:

Ile daje się do koperty na komunię? Tak, żeby nie było za mało i tak, żeby nie przegiąć? Nie jestem matką chrzestną.

Uczestnicy dyskusji są bardzo podzieleni. Niektórzy zdradzają, że na komunię dają tyle, ile na wesele (minimum 300 złotych). Są też tacy, którzy twierdzą, że warto być bardziej hojnym. 

Masz możliwość, to daj z tysiąc albo półtora. Dla ludzi mniej zamożnych 400-600 zł wystarczy.
Zależy od rodziny i od waszej sytuacji. W zeszłym roku nie byliśmy na komunii. Dwa i trzy lata temu dawaliśmy po 1 tys. zł od nas i dzieci (rodzina 2+3) plus religijna pamiątka (za 100-200 zł). Nie jesteśmy chrzestnymi tych dzieci, dzieci z bliskiej rodziny.

Jednak zdaniem wielu osób 1000 złotych to zdecydowanie za dużo.

Dałabym 200 złotych. Traktuję to jak prezent dla dziecka, a nie zwrot kosztów imprezy dla rodziców.
Tysiąc złotych? Raczej na ślub niż komunię. 150 zł to dla mnie rozsądna kwota. Jako rodzicowi obdarowanego trudno byłoby mi zaakceptować wyższą kwotę.

Co sądzicie na temat prezentów komunijnych? Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: