500 plus dla seniora nie tylko dla najstarszych? Zmiany w 2022. Zwiększy się grono świadczeniobiorców

500 plus dla seniora zostanie wypłacone ponownie w 2022 roku. Świadczenie nie przysługuje jednak wszystkim emerytom. Aby pobierać ten zastrzyk gotówki, należy spełnić warunki. Dobra wiadomość - zmiany w 2022 pozwolą na pobieranie 500 plus dla seniora przez więcej osób.

Seniorzy mają szansę na własne 500 plus. Świadczenie jest wypłacane co miesiąc, ale nie wszystkim emerytom. Aby pobierać pieniądze, trzeba spełnić szczególne warunki. W 2022 świadczeniobiorców może być więcej. Zmieniły się zasady przyznawania. Chodzi m.in. o progi dochodowe.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

500 plus dla seniora, ale nie dla każdego. Kto w 2021 pobierał świadczenie?

Zasady przyznawania 500 plus dla seniora różnią się od tych, które dotyczą rodzin z dziećmi. Świadczenie jest zależnie m.in. od dochodu oraz od stanu zdrowia. Co ciekawe, może je pobierać nie tylko senior. Pieniądze przysługują każdej osobie, która:

  • ma ukończone 18 lat
  • jest niezdolny do samodzielnej egzystencji (stwierdzone stosownym orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub do pracy)
  • posiada miejsce zamieszkania w Polsce
  • ma prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce np. w przypadku osób z państw UE, EFTA
  • ma zalegalizowany pobyt w Polsce w przypadku osób spoza UE albo EFTA

Oprócz tego, w 2021 obowiązywał próg dochodowy 1896,13 zł brutto.

Piotr Ligienza jako Fabian Duda Pamiętacie Fabiana z serialu "Ranczo"? Ma 39 lat i wygląda inaczej

Zmiany w 500 plus dla seniora 2022. Kto może starać się o zastrzyk gotówki?

W 2022 roku jeszcze więcej osób uzyska świadczenie. Zmieniły się progi dochodowe w związku z waloryzacją, która objęła większość emerytur i rent. Aby seniorzy nie byli stratni, wyrównano kwotę o tyle, o ile wzrósł wskaźnik waloryzacji w 2022, czyli 107 procent.

jak przyspieszyc metabolizm? Jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Ten napój może pomóc

O ile wzrósł próg dochodowy 500 plus dla seniora w 2022 roku?

Jeśli wskaźnik waloryzacji wynosi 107 procent, a próg dochodowy w 2021 był równy 1896,13 brutto - w 2022 roku próg dochodowy wynosi 1772,08 brutto. Próg będzie co roku waloryzowany podobnie jak inne świadczenia emerytalno-rentowe np. trzynasta i czternasta emerytura.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: