Jak dbać o paprocie domowe? Wydaj 2 zł i ciesz się ich bujnym i pięknym wyglądem

Wśród najczęściej spotykanych roślin w polskich domach bez wątpienia znajdują się paprocie. Te efektowne rośliny mogą zdobić wnętrza przez lata, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Jak dbać o paprocie domowe? Zdradzamy tani i banalny sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Paprocie są roślinami wrażliwymi na przesuszenie stąd też trzeba zwracać uwagę, aby ich podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Należy również pamiętać o odpowiednim i regularnym nawożeniu. To właśnie z podłoża kwiaty doniczkowe pobierają bowiem mikro- i makroelementy. Zamiast jednak wydawać pieniądze na gotowy nawóz do paproci, możemy za 2 zł przygotować go samodzielnie w szybki i prosty sposób. 

Jak dbać o paprocie domowe? Wystarczy, że podlejesz je tą mieszanką 

Najlepszym naturalnym nawozem do paproci jest mleko, a dokładniej mieszanka przygotowana z 500 ml wody i 60 ml mleka. Laktoferyna zawarta w mleku działa antygrzybiczo i bakteriobójczo, a więc uodparnia roślinę na różnego rodzaju choroby. Dodatkowo odpowiada za jej prawidłowy i zdrowy wzrost, a znajdująca się w mleku witamina B jednocześnie zwalcza pasożyty atakujące paprocie. Tego ekologicznego nawozu nie można stosować jednak częściej niż raz na miesiąc. Ponadto należy go używać w upalne dni. 

Nie tylko mleko świetnie zadba o kondycję paproci domowych. Ten napój również można wykorzystać

Odkaża ziemię, zapobiega rozwojowi bakterii i sprawia, że paprocie lepiej rosną. Mowa tutaj o herbacie ziołowej. Ostudzony napar z pokrzywy, szałwii, rumianku lub skrzypu polnego to doskonały nawóz do roślin, który przygotujemy w kilka minut. Możemy nim również raz w miesiącu spryskiwać liście, aby uodpornić roślinę na grzyby pleśniowe. 

Do nawozu wykorzystaj resztki. Prosty sposób na to, jak dbać o paprocie domowe

Kolejnym banalnym sposobem na pielęgnację domowych paproci jest stosowanie nawozów przygotowanych z resztek. Można w tym celu wykorzystać: 

  • skorupki ugotowanych jaj - wkładamy je do słoika i zalewamy wodą po ugotowanych jajkach. W zakręconym słoiku zostawiamy całość na dwa tygodnie. Później wystarczy jedynie odcedzić wodę, 
  • skórki banana - do słoika wkładamy trzy skórki po bananie i zalewamy wodą. Po kilku dniach wystarczy odcedzić wodę.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Czytaj też: jakie kremy dla kobiet po 50-tce?

Więcej o: