Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Paprocie są roślinami wrażliwymi na przesuszenie stąd też trzeba zwracać uwagę, aby ich podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Należy również pamiętać o odpowiednim i regularnym nawożeniu. To właśnie z podłoża kwiaty doniczkowe pobierają bowiem mikro- i makroelementy. Zamiast jednak wydawać pieniądze na gotowy nawóz do paproci, możemy za 2 zł przygotować go samodzielnie w szybki i prosty sposób.
Najlepszym naturalnym nawozem do paproci jest mleko, a dokładniej mieszanka przygotowana z 500 ml wody i 60 ml mleka. Laktoferyna zawarta w mleku działa antygrzybiczo i bakteriobójczo, a więc uodparnia roślinę na różnego rodzaju choroby. Dodatkowo odpowiada za jej prawidłowy i zdrowy wzrost, a znajdująca się w mleku witamina B jednocześnie zwalcza pasożyty atakujące paprocie. Tego ekologicznego nawozu nie można stosować jednak częściej niż raz na miesiąc. Ponadto należy go używać w upalne dni.
Odkaża ziemię, zapobiega rozwojowi bakterii i sprawia, że paprocie lepiej rosną. Mowa tutaj o herbacie ziołowej. Ostudzony napar z pokrzywy, szałwii, rumianku lub skrzypu polnego to doskonały nawóz do roślin, który przygotujemy w kilka minut. Możemy nim również raz w miesiącu spryskiwać liście, aby uodpornić roślinę na grzyby pleśniowe.
Kolejnym banalnym sposobem na pielęgnację domowych paproci jest stosowanie nawozów przygotowanych z resztek. Można w tym celu wykorzystać:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina
Czytaj też: jakie kremy dla kobiet po 50-tce?