Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z artykułem 136 Konstytucji RP:
W razie bezpośredniego, zewnętrznego zagrożenia państwa Prezydent Rzeczypospolitej, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie Sił Zbrojnych do obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
A to w praktyce oznacza, że każdy obywatel pomiędzy 18, a 55 rokiem życia może zostać powołany do obowiązkowej służby wojskowej. Granica jest wyższa dla osób ze stopniem podoficerskim lub oficerskim i wynosi 63 lata. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków.
Nie wszyscy obywatele Polski w powyższym przedziale wiekowym w przypadku powszechnej mobilizacji lub wybuchu wojny muszą obowiązkowo stawić się do służby wojskowej. Wyjątek stanowią:
Ćwiczenia wojskowe są realizowane w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. Mogą one być jednodniowe, krótkotrwałe (2-30 dni) lub długotrwałe (31-90 dni). Osoba, która dostanie wezwanie na takie ćwiczenia, musi obowiązkowo stawić się w wyznaczonej jednostce, a pracodawca zobowiązany jest do udzielenia na ten czas bezpłatnego urlopu.
Za uchylenie się od stawiennictwa na ćwiczeniach grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do 30 dni. Poważniejsze skutki mogą objąć osoby, które nie stawią się do obowiązkowej służby wojskowej. W ich przypadku kara pozbawienia wolności może wynosić nawet do 2 lat.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina