Jak prać buty w pralce, aby wyglądały jak nowe? Uważaj na te błędy, bo możesz je zniszczyć

W ostatnich dniach w całym kraju pogoda nie były zbyt przyjemna. Wciąż padający deszcz spowodował pojawienie się kałuż i błota. Nie trudno w takich sytuacjach o to, aby zanieczyszczenia znalazły się na naszym obuwiu. Aby łatwo się go pozbyć, możemy wyprać je w pralce. Musimy jednak uważać na kilka ważnych rzeczy, aby ich nie zniszczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pralki pojawiły się w naszych domach już wiele lat temu i stały się niezawodnymi kompanami w walce z brudnymi ubraniami. Oprócz naszych koszulek czy jeansów możemy do bębna wrzucić także nasze buty. Pomoże nam to zaoszczędzić czas i sprawi, że będą wyglądać jak nowe. Aby ich jednak nie zniszczyć, należy unikać kilku najczęściej popełnianych błędów.

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ciuchów

Jak prać buty w pralce? Sprawdź, czy twoje obuwie przetrwa pranie bez uszczerbku

Do jednych z najczęściej popełnianych błędów podczas prania obuwia zalicza się wkładanie do bębna obuwia, które nie powinno się tam znaleźć. Niestety nie każdą parę butów możemy bez problemu prać w pralce. Wśród tych, które bardzo źle znoszą pranie, są buty:

  • klejone: długotrwałe przebywanie w wodzie powoduje rozpuszczenie kleju
  • wykonane ze skóry lub zamszu: nawet jeżeli posiadają tylko wykończenia z tych materiałów. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się czyszczenie na sucho. Wykorzystaj gumkę do ścierania lub skórkę od chleba
  • zawierające membrany: na skutek mechanicznego czyszczenia dochodzi do ich uszkodzenia, a w konsekwencji przestają spełniać swoje funkcje, na przykład chroniącą przed wodą i odprowadzająca parę wodną na zewnątrz
  • na obcasie: wystająca część może spowodować uszkodzenie bębna. Na szczęście w większości przypadków da się je wyczyścić wilgotną ściereczką
  • espadryle: spód ze sznurka wskutek działania proszku i wody ulega uszkodzeniu

Czego należy unikać podczas prania butów w pralce?

Jeżeli nasze buty obklejone są np. błotem lub innym ciężkim brudem również nie powinny znaleźć się w naszej pralce. Niestety w tej sytuacji włożenie obuwia bez wcześniejszego oczyszczenia niesie ryzyko uszkodzenia pralki. Takie buty najlepiej umyć ręcznie będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy urządzenia i obuwia.

Jak prać buty w pralce? Oto instrukcja krok po kroku

Istnieją modele butów, które bez problemu możemy prac w naszej pralce bez obaw o ich rozklejenie czy zniszczenie. Są to: trampki, buty sportowe i tenisówki. A oto instrukcja jak wyprać je prawidłowo:

  1. Jeśli buty mają sznurowadła, wyjmij je wcześniej. Najlepiej wypierz je osobno, ręcznie. Tak samo postąp z wkładkami.
  2. Aby je wyprać, wybierz niską temperaturę około 30°C, a także niskie obroty i krótki czas prania.
  3. Warto włożyć obuwie do woreczka przeznaczonego m.in. do prania bielizny. W ten sposób buty nie będą poruszały się swobodnie po całym bębnie i nie ulegną uszkodzeniu.
  4. Użyj tylko niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania
  5. Butom po praniu najlepiej pozwolić wyschnąć naturalnie wcześniej wypychając je papierem, aby zachowały kształt. Nie wystawiaj ich na słońce!

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: