Emerytura Tuska 2022 byłaby ponad czterokrotnie wyższa niż Kaczyńskiego. Ta kwota robi wrażenie

Ile Tusk będzie miał emerytury? To w ostatnich dniach jedno z najczęściej pojawiających się pytań w sieci. Wszystko to za sprawą 65. urodzin przewodniczącego PO. Polityk osiągnął bowiem powszechny wiek emerytalny, a tym samym jest już uprawniony do otrzymania świadczenia z ZUS, ale nie tylko. Na jaką kwotę mógłby obecnie liczyć Donald Tusk, przechodząc na emeryturę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy chce Pan być znowu premierem? Tusk: Mogę, ale nie muszę być

Informacja o tym, że przewodniczący Platformy Obywatelskiej skończył 65 lat, wywołała w sieci niemałe zamieszanie. W związku z tym, że polityk osiągnął powszechny wiek emerytalny, wiele osób zaczęło zastanawiać się, ile Tusk ma emerytury. Jak zaznaczył Andrzej Halicki z PO w programie Fakt Live

– Bez wątpienia Donald Tusk o emeryturze nie myśli. 

Super Express wyliczył natomiast, jaką kwotę mógłby obecnie otrzymać Donald Tusk, jeśli złożyłby wniosek o emeryturę. 

Wiek emerytalny osiągnął Donald Tusk. Emerytura, jaką może otrzymać robi wrażenie

Tusk, składając obecnie wniosek o emeryturę, pobierałby najwyższe świadczenie w Polsce wśród polityków. Może on bowiem liczyć nie tylko na emeryturę z ZUS, która wynosiłaby według wyliczeń Super Expressu ok. 10 tys. zł, ale również emeryturę unijną rzędu 20 tys. zł. Na ten moment politykiem pobierającym najwyższe świadczenie jest Joanna Senyszyn, której emerytura polska oraz unijna wynosi łącznie ok. 20 tys. zł. 

O wiele niższe świadczenie ma Jarosław Kaczyński. Emerytura nie jest jednak jego jedynym dochodem

Porównując prognozowaną emeryturę Tuska do świadczenia pobieranego przez jego największego politycznego przeciwnika, czyli Jarosława Kaczyńskiego, kwota robi wrażenie. 72-letni wicepremier otrzymuje z ZUS ok. 7 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak łączne dochody członka PiS ze względu na jego aktywność zawodową są o wiele wyższe. Jak informuje Fakt łącznie jest to około 32 tys. zł brutto miesięcznie: 

Jako poseł Kaczyński otrzymuje dietę, czyli około 4 tys. zł brutto miesięcznie, bo 13 tys. zł uposażenia przepada, gdyż jest się równocześnie członkiem rządu. Jako wicepremier dostaje jednak dodatkowo około 21 tys. brutto (po sierpniowych około 25-procentowych podwyżkach!), a oprócz tego jako emeryt otrzymuje ok. 7 tys. zł brutto miesięcznie emerytury. Razem wychodzi kwota rzędu 32 tys. zł brutto miesięcznie.

Najwyższa emerytura w Polsce nie należałaby jednak do członka Platformy Obywatelskiej 

Nawet te "niższe" polityczne świadczenia znacznie przekraczają kwoty, które pobiera przeciętny emeryt w Polsce. Według danych GUS za marzec 2021 średnia emerytura wynosiła bowiem 2545 zł. Donald Tusk, przechodząc obecnie na emeryturę, nie byłby jednak rekordzistą. Na ten moment najwyższe świadczenie ZUS wypłaca 86-latkowi, który pracował przy produkcji ołowiu i cynku przez 62 lata. Otrzymuje on bowiem co miesiąc ponad 35 tys. zł.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: