To pewne! Trzynastka 2022 nie będzie pomniejszana o podatek! Wiemy, ile wyniesie "na rękę"

Trzynastka 2022 roku ponownie zasiliła konta osób uprawnionych. Jednak jej wysokość może zaskakiwać. Dlaczego? Ponieważ miały na nią wpływ aż dwa czynniki. Pierwszy to waloryzacja rent i emerytur a drugi to specjalne zmiany podatkowe. Możliwe, jednak że sytuacja taka miała miejsce pierwszy i ostatni raz.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowe świadczenie w postaci trzynastej emerytury otrzyma w 2022 roku niemal 10 milionów osób. Rząd na ten cel ma przeznaczyć ponad 13,1 miliarda złotych. Wiemy, ile dokładnie wynosi to świadczenie i co miało wpływ na jego wysokość.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Patrycja Kazadi Strój kąpielowy Patrycji Kazadi. Ten kolor to hit sezonu!

Wysokość 13 emerytury 2022: waloryzacja miała wpływ na sumę wypłacanych pieniędzy

W 2022 roku wskaźnik waloryzacji był najwyższy od lat i wyniósł 107 procent. Taki wzrost był zaskoczeniem dla wielu, zwłaszcza że jeszcze na początku tego roku wstępne szacunki rządowe mówiły jedynie o 104,9-procentowym wzroście. Dlaczego jednak aspekt ten był tak ważny dla 13 emerytur? Wszystko dlatego, że świadczenie to wynosi tyle ile aktualnie obowiązującą minimalna emerytura. A więc seniorzy, którzy jeszcze rok temu otrzymywali 1250,88 zł brutto w 2022 roku, dostaną 1338,44 zł brutto i o tyle też wzrośnie to dodatkowe świadczenie pieniężne.

Ile wynosi 13 emerytura 2022 netto? Zmiany podatkowe są jeszcze bardziej istotne niż waloryzacja

W niedawnym czasie zaszła jeszcze jedna kluczowa zmiana mająca wpływa na wysokość trzynastej emerytury w kwocie netto. Emeryci i renciści otrzymają trzynastkę niepomniejszoną o zaliczkę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wypowiedziała się na ten temat:

Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Wszystko za sprawą wydanego dnia 7 marca 2022 r. rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Jest to tym bardziej istotne, gdyż 1 stycznia 2022 roku zmieniła się kwota wolna od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł. Od tego momentu emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie, nie mają potrącanego podatku ze swoich świadczeń. W sytuacji połączenia dwóch świadczeń, czyli podstawowego i trzynastej emerytury kwota ta zostałaby znacząco przekroczona, a od kwoty powyżej 2500 zł emeryci musieliby odprowadzić podatek w wysokości aż 26%. Po zmianach kwota netto wyniesie w 2022 roku 1217,98 zł netto.

Waloryzacje emerytur 2022 jest znacząca. Wiemy, ile dokładnie emeryt otrzyma 'na rękę' Waloryzacje emerytur 2022: wiemy, ile emeryt otrzyma "na rękę"

13 emerytura 2022 kiedy i komu została wypłacona?

Dokładnie dnia 25 kwietnia zostaną wypłacane na konta osób uprawnionych, ostatnie 13 emerytury. Otrzyma ją w sumie ok. 9,7 mln osób, które do 31 marca br. będą uprawnione do:

  • emerytury — w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy — w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych
  • renty socjalnej
  • renty rodzinnej
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego
  • renty szkoleniowej
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

W 2022 roku trzynastka wypłacona była w 6 terminach wraz z kwietniowymi emeryturami w datach 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25. Jednakże nie wszystkie trzynastki będą wypłacane w kwietniu. ZUS zapowiedział, że osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają ją w maju wraz z tymi świadczeniami.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: