Ci seniorzy mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Średnia długość życia znów krótsza

W dniu 28 marca 2022 roku ponownie zostały ogłoszone nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego. Kto będzie mógł liczyć na podwyżkę świadczenia? Odpowiadamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Główny Urząd Statystyczny ponownie opublikował tablice, z których wynika, że znowu nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W związku z tym wyliczanie wysokości emerytur jest jeszcze korzystniejsze niż rok temu. Nie wszyscy jednak mogą z tego skorzystać. Wyjaśnimy dziś, kto może o to wnioskować.

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

W pierwszej kolejności złożenie wniosku o przeliczenie emerytury będzie najkorzystniejsze dla osób, które pomiędzy w czasie obowiązywania nowych tablic spełnią warunki do uzyskania emerytury lub renty. Nie są oni jednak jedynie, bo o ponowne przeliczenie mogą starać się także osoby które:

  • kontynuowały pracę po przyznaniu świadczenia lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne
  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowały wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia
  • obecnie mogą udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki uzyskane po przyznaniu świadczenia

Wyliczenie emerytury netto 2022: GUS udostępnił nowe tablice średniej długości trwania życia

W dniu 28 marca 2022 roku ponownie zostały ogłoszone nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego. Potwierdzają one dalsze skrócenie średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn w stosunku do tablic opublikowanych rok wcześniej.

Tym razem o czas ten skrócił się o 8 miesięcy, a więc jeżeli np. kobieta złoży wniosek o emeryturę w miesiącu, w którym ukończy 60 lat, to ZUS według nowych tablic podzieli zgromadzony przez nią kapitał przez 238,9 miesiąca gdy rok wcześniej dzielił przez 247,7 miesięcy. U mężczyzn, którzy osiągnęli 65 lat, ZUS podzieli kapitał przez 196,2 miesiące dalszego średniego trwania życia, a nie jak w 2021 r. przez 204,3 miesiące.

Ponowne przeliczenie emerytury nie jest dla każdego

Nowe tablice GUS pozwolą wyliczyć wyższe świadczenia, ale nie dla wszystkich seniorów. Jak podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski:

Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które pobierają już emeryturę. One miały wyliczone świadczenie na podstawie tablic, które obowiązywały w chwili zakończenia ich aktywności zawodowej. W takiej sytuacji osoby, które pobierają emeryturę rok, dwa czy 5 lat, nie mogą złożyć wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia z wykorzystaniem nowych tablic. W tym wypadku ZUS będzie wydawał decyzję odmowną.

Rzecznik dodatkowo wyjaśnia kto może i komu opłaca się złożenie takiego wniosku:

Chodzi o przypadki, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: