Jak wyczyścić fugę, by wyglądała jak nowa? Te sposoby są banalne i kosztują grosze

Najlepszy sposób na czyszczenie fug nie wiąże się z dużymi kosztami. Czyszczenie i odnawianie fug jest możliwe przy użyciu zwykłych produktów domowych i oczywiście przy odrobinie wysiłku fizycznego. Jak wyczyścić fugę produktami z domowego asortymentu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fugi mają zazwyczaj jasny kolor i porowaty skład, więc są one podatne na zaplamienie. W wyłożonym płytkami przedpokoju lub korytarzu brud i kurz to najczęstsi winowajcy, ale w kuchni to rozlane płyny mogą być przyczyną zabrudzeń. W łazience zaś fugi mogą być zniszczone przez pleśń czy grzyby.

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Patrycja KazadiStrój kąpielowy Patrycji Kazadi. Ten kolor to hit sezonu!

Jak wyczyścić fugę przy pomocy octu i ciepłej wody? Banalny sposób

Jeśli wiesz, że fugi zostały uszczelnione, ale nagromadziły się na nich silne zabrudzenia lub delikatne plamy, sięgnij po ocet. Jest to stary i sprawdzony środek domowy. Unikaj stosowania octu na nieuszczelnionych fugach. Co należy zrobić?

  1. Napełnij butelkę z rozpylaczem roztworem octu i ciepłej wody w proporcji pół na pół.
  2. Rozpyl mieszaninę na fugę.
  3. Pozostaw na 5 minut.
  4. Wyszoruj powierzchnię sztywną szczotką. 

Domowe sposoby na czyszczenie pralkiJedynie 2 zł. Tyle potrzebujesz, aby pozbyć się zanieczyszczeń z pralki

Jak wyczyścić fugę? Nałóż pastę z sody oczyszczonej, a następnie spryskaj powierzchnię octem

Czyszczenie fug za pomocą sody oczyszczonej i octu to sposób o wyjątkowej mocy. Stosuj ocet tylko wtedy, gdy fugi zostały uszczelnione. Jeśli fuga jest rozszczelniona lub wymaga ponownego uszczelnienia, zastosuj tylko roztwór sody oczyszczonej i ostrożnie wyszoruj. Oto co należy zrobić:

  1. Pokryj linie fug pastą z sody oczyszczonej i wody.
  2. Spryskaj je roztworem octu wymienionym powyżej.
  3. Gdy mieszanina przestanie się pienić, wyszoruj ją szczotką.
  4. Spłucz zwykłą wodą.
  5. Wytrzyj do sucha. 

przypalony garnekJak domyć przypalony garnek? Te proste sposoby go uratują

Pielęgnacja fug pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze

Po zakończeniu czyszczenia fug spryskaj je octem domowym lub łagodnym środkiem do czyszczenia fug i raz w tygodniu przetrzyj, aby utrzymać je wolne od plam. Przetarcie fug alkoholem pozwoli uniknąć pleśni i grzybów. Wystarczy kilka spryskań i przetarć tygodniowo, aby zaoszczędzić czas i wysiłek przy czyszczeniu oraz zachować prawidłowy wygląd powierzchni wyłożonych kafelkami.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: