Jak wyczyścić fugę, by wyglądała jak nowa? Te sposoby są banalne i kosztują grosze

Najlepszy sposób na czyszczenie fug nie wiąże się z dużymi kosztami. Czyszczenie i odnawianie fug jest możliwe przy użyciu zwykłych produktów domowych i oczywiście przy odrobinie wysiłku fizycznego. Jak wyczyścić fugę produktami z domowego asortymentu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fugi mają zazwyczaj jasny kolor i porowaty skład, więc są one podatne na zaplamienie. W wyłożonym płytkami przedpokoju lub korytarzu brud i kurz to najczęstsi winowajcy, ale w kuchni to rozlane płyny mogą być przyczyną zabrudzeń. W łazience zaś fugi mogą być zniszczone przez pleśń czy grzyby.

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Jak wyczyścić fugę przy pomocy octu i ciepłej wody? Banalny sposób

Jeśli wiesz, że fugi zostały uszczelnione, ale nagromadziły się na nich silne zabrudzenia lub delikatne plamy, sięgnij po ocet. Jest to stary i sprawdzony środek domowy. Unikaj stosowania octu na nieuszczelnionych fugach. Co należy zrobić?

  1. Napełnij butelkę z rozpylaczem roztworem octu i ciepłej wody w proporcji pół na pół.
  2. Rozpyl mieszaninę na fugę.
  3. Pozostaw na 5 minut.
  4. Wyszoruj powierzchnię sztywną szczotką. 

Jak wyczyścić fugę? Nałóż pastę z sody oczyszczonej, a następnie spryskaj powierzchnię octem

Czyszczenie fug za pomocą sody oczyszczonej i octu to sposób o wyjątkowej mocy. Stosuj ocet tylko wtedy, gdy fugi zostały uszczelnione. Jeśli fuga jest rozszczelniona lub wymaga ponownego uszczelnienia, zastosuj tylko roztwór sody oczyszczonej i ostrożnie wyszoruj. Oto co należy zrobić:

  1. Pokryj linie fug pastą z sody oczyszczonej i wody.
  2. Spryskaj je roztworem octu wymienionym powyżej.
  3. Gdy mieszanina przestanie się pienić, wyszoruj ją szczotką.
  4. Spłucz zwykłą wodą.
  5. Wytrzyj do sucha. 

Pielęgnacja fug pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze

Po zakończeniu czyszczenia fug spryskaj je octem domowym lub łagodnym środkiem do czyszczenia fug i raz w tygodniu przetrzyj, aby utrzymać je wolne od plam. Przetarcie fug alkoholem pozwoli uniknąć pleśni i grzybów. Wystarczy kilka spryskań i przetarć tygodniowo, aby zaoszczędzić czas i wysiłek przy czyszczeniu oraz zachować prawidłowy wygląd powierzchni wyłożonych kafelkami.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: