Ulga termomodernizacyjna: co można odliczyć? Lista jest długa, a zyskać można nawet 106 000 zł

Już trzy lata temu wprowadzona została w naszym kraju ulga termomodernizacyjna. Co można odliczyć i ile można dzięki niej zaoszczędzić? Mogą z niej skorzystać jedynie osoby, które podjęły działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii w swoim gospodarstwie domowym. Dla niektórych może oznaczać to ulgę nawet do 106 000 zł.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2022 roku zeznania podatkowe PIT można składać od 15 lutego aż do 2 maja (30 kwietnia przypada w sobotę). Podatnicy podczas rozliczania się mają prawo skorzystać z licznych ulg podatkowych. Jedną z nich jest obowiązująca już od 2019 r. ulga termomodernizacyjna. Kto może z niej skorzystać, co można odliczyć i ile można zyskać?

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Ulga termomodernizacyjna: co można odliczyć?

Oto lista rzeczy, które można odliczyć na podstawie ulgi termomodernizacyjnej w 2021 i 2022 roku:

 • przyłączenie domu do sieci gazowniczej lub ciepłowniczej
 • ocieplenie budynku – zarówno jego ściany, jak i też fundamenty czy płyty balkonowe
 • wymianę pieca – na kocioł kondensacyjny gazowy lub olejowy, a także na paliwa stałe (ale tylko spełniające określone wymogi ekologiczne)
 • wymianę okien i drzwi
 • kupienie materiałów budowlanych wchodzących w skład instalacji ogrzewczej (w tym systemu ogrzewania elektrycznego) lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej
 • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury
 • system wentylacji z rekuperacją
 • instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii takie jak pompa ciepła, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne

Ulga termomodernizacyjna: na jakiej podstawie można odliczyć poniesione koszty

Ulga termomodernizacyjna polega na tym, że koszty, które ponieśliśmy w związku z instalacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, mogą zostać w znacznej części zwrócone. Termomodernizacja, to nic innego jak wszystkie działania, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku, takie jak:

 • Ograniczenie strat energii cieplnej w budynku
 • Zmiana lub modernizacja źródeł energii
 • Zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu

Ulga podatkowa 2021, czyli termomodernizacyjna. Dofinansowanie na modernizację domu uniemożliwia skorzystanie z niej

Niestety możliwość odliczenia ulgi mają jedynie właściciele oraz współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Przywilej ten nie przysługuje w związku z tym osobom zamieszkującym w blokach oraz posiadającym lokale przemysłowe w budynkach wielorodzinnych. Dodatkowo nie będzie można podczas rozliczania PIT uwzględnić ulgi termomodernizacyjnej, jeśli otrzymali dofinansowanie na fotowoltaikę, instalację grzewczą czy inne wskazane wyżej koszty.

Ulgi podatkowe 2022. Jak odliczyć tę termomodernizacyjną? Można zyskać nawet 106 tys. zł

Maksymalna kwota odliczenia z tytułu tej ulgi wynosi 53 tys. zł. Jednak jest to na jedną osobę niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości. Kwota może być więc dwukrotnie wyższa gdy ubiega się o nią małżeństwo, a więc wzrośnie wtedy do 106 tys. zł. Chcąc ją odliczyć, wystarczy do PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28 dołączyć wypełniony PIT-0 część B punkt 6.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: