Trzmiel: najważniejsze informacje. Czy trzmiele kąsają?

Trzmiel jest bardzo pożytecznym, choć nie zawsze docenianym owadem. Ma ogromny udział w zapylaniu wczesnowiosennych kwiatów. Niestety, ale bywa mylony z natrętnym bąkiem. Warto poznać różnice między nimi.

Pożyteczny trzmiel. Co warto o nim wiedzieć? 

Dlaczego trzmiel jest tak pożyteczny? Warto nieco więcej wiedzieć o tym kuzynie powszechnie cenionej pszczoły. Zaliczany jest on do rodzaju ''bombus'', czyli pszczołowatych. Żyje na łąkach, polach i w sadach, występując przy tym niemal na całym świecie z wyjątkiem niektórych terenów w Afryce i na Półwyspie Indyjskim.

Co odstraszy komary? Naturalne i skuteczne sposoby na pozbycie się komarów Co odstraszy komary? Naturalne i skuteczne sposoby na pozbycie się komarów

Jak wygląda trzmiel?

Jak wygląda trzmiel i po czym go poznać? Charakterystyczna dla niego jest krępa budowa ciała. Składa się ono z czarnego odwłoka i tułowia, które pokryte są jasnymi prążkami w kolorach żółtym, ale też białym lub czerwonym. 

Trzmiel jest świetnym lotnikiem, który wydaje podczas unoszenia się charakterystyczny dźwięk. Poszczególne gatunki trzmieli różnią się od siebie rozmiarami. W naszym kraju występuje ich 29. To niewiele biorąc pod uwagę, że na świecie doliczono się aż 300. Bronią trzmiela jest żądło.  

Trzmiele żyją w gniazdach, które tworzą w dziurach ziemi, ale czasem także np. w szczelinach murów lub spróchniałym drewnie. Największe grupy tworzą pokryte włoskami trzmiele ziemne o masywnych ciałach. Jedna rodzina może liczyć nawet 600 trzmieli. 

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Trzmiel to bardzo pożyteczny owad

Czemu trzmiel jest pożyteczny? Przede wszystkim to właśnie ten owad jest jednym z dwóch najważniejszych owadów zapylających w naszej strefie klimatycznej. Występuje tu obok pszczoły miodnej. Okazuje się jednak, że pod pewnymi względami ją przewyższa. 

Przede wszystkim to trzmiele pojawiają się na wczesnowiosennych kwiatach. Dzieje się to wtedy, gdy pszczół nie ma jeszcze na kwiatach. Dodatkowo warto wiedzieć, że trzmiele zapylają kwiaty w specyficzny sposób. Przede wszystkim posiadają dłuższy języczek od pszczoły miodnej. Mogą więc dotrzeć nawet do kwiatów o specyficznej budowie. Jednocześnie zbierają niewiele pyłku. Z tego powodu w ciągu dnia muszą odwiedzić więcej kwiatów, zapylając je przy tym. Wydajność trzmieli w tym pożytecznym zajęciu, bywa doceniana w przypadku upraw szklarniowych. Rodziny trzmieli wprowadza się tu specjalnie. Niestety, ale przemiany w rolnictwie, stosowanie pestycydów i rolnictwo wielkoobszarowe przyczyniły się do znacznego zmniejszenia populacji tych pożytecznych owadów.   

Bąk i trzmiel? To nie to samo!

Czy bąk i trzmiel są tym samym? Oczywiście, że nie. Niekiedy trzmiele nazywa się potocznie bąkami, ale pod tym określeniem kryją się raczej muchówki takie, jak choćby bąk bydlęcy. Można je spotkać zwłaszcza w lasach i na pastwiskach. Stąd bierze się zresztą ich nazwa. Ich zachowanie jest szczególnie uporczywe podczas upalnej pogody. Żywiące się krwią bąki bardzo boleśnie i nieustępliwie kąsają. W miejscach ich ataków pojawiają się swędzące bąble o dość pokaźnym rozmiarze. Ukąszenia są przy tym bolesne. Warto dodać, że bąki są utrapieniem nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt domowych. Mogą też przenosić groźne choroby.   

Zobacz też: Mucha końska. Jak poradzić sobie z jej ukąszeniem?

Trzmiel a bąk. Podstawowe różnice

Trzmiel a bąk - czym się od siebie różnią? W zasadzie podobieństwa kończą się na rozmiarach ciała. Bąki bardzo przypominają muchy, od których są jednak znacznie większe. Charakterystyczne dla nich są zielone oczy i specyficzne brzęczenie.  Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma owadami jest jednak to, że tylko trzmiele są pożyteczne. Nie da się tego powiedzieć o bąkach. 

Użądlenie pszczoły. Zdjęcie ilustracyjne Użądlenie pszczoły. Jak go uniknąć i co zrobić jeśli do niego dojdzie?

Trzmiel: ukąszenie. Czy jest się czego obawiać? 

Czy ukąszenie trzmiela może być groźne? Przede wszystkim żądła posiadają jedynie samice. Owady te nie są agresywne i znacznie trudniej sprowokować je do ataku od pszczół. Użycie przez trzmiela żądła jest objawem rozpaczliwej obrony. Wprawdzie użądlenie jest bolesne, ale sam jad jest mniej toksyczny dla ludzkiego organizmu od pszczelego. Efektem jest powstanie obrzęku, ale uważać powinny głównie osoby uczulone na jad.   

Zobacz też: Ugryzienie meszki. Jak sobie poradzić z jego konsekwencjami?

Więcej o: