Jak wyczyścić komputer z kurzu? Pamiętaj o tych zasadach, aby nie uszkodzić sprzętu

Kurzu osiadającego na laptopie powinniśmy pozbywać się tak samo jak z innych mebli czy urządzeń. Nie tylko tego z zewnątrz, ale i dostającego się do środka. Podpowiadamy zatem, jak przeprowadzić czyszczenie komputera szybko i bezpiecznie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy bezpieczne usuwanie sprzętu naprawdę ma znaczenie?

Warto czyścić komputer regularnie, ponieważ zanieczyszczenia mogą osiadać nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz urządzenia. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do mniej wydajnej pracy sprzętu. Jeśli wentylatory zaczynają głośno pracować lub mamy problemy z uruchamianiem laptopa, może to być znak, że poszczególne podzespoły są mocno zakurzone i wymagają czyszczenia. Podpowiadamy, jak to zrobić bez konieczności oddawania urządzenia do serwisu. 

Patrycja Kazadi "Ale stylówka!" Patrycja Kazadi zaskoczyła fanów na festiwalu Coachella

Czyszczenie komputera zacznij od monitora. Unikaj przy tym tych środków 

Chcąc wyczyścić monitor, stanowczo należy unikać płynu do mycia okien, wody, gąbek czy ręczników papierowych, które mogą uszkodzić lub zarysować powłokę. Najlepszym rozwiązaniem będzie sucha ściereczka z mikrofibry, która doskonale zbiera kurz i jest delikatna. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można ją trochę zwilżyć, używając w tym celu specjalnych antystatycznych płynów do monitorów. Nigdy nie rozpylamy ich jednak bezpośrednio na ekran. 

Czyszcząc laptopa czy też komputer nie zapomnij o klawiaturze

Niezależnie od tego, czy jest to klawiatura przewodowa, czy w laptopie, najlepiej do jej wyczyszczenia sprawdzi się sprężone powietrze. Wystarczy wstrząsnąć pojemnikiem i wykorzystując załączoną do zestawu długą rurkę, wydmuchiwać nią kurz i okruszki znajdujące się między szczelinami. Klawisze na zewnątrz można natomiast przetrzeć ściereczką z mikrofibry na sucho lub delikatnie zwilżoną płynem do czyszczenia ekranu.

Czternasta emerytura 2022 Czternasta emerytura 2022. Wiemy, kiedy można spodziewać się pieniędzy

Jak wyczyścić komputer? Warto pamiętać o tych zasadach 

Przed rozpoczęciem czyszczenia laptop czy też komputer stacjonarny powinien być wyłączony i odłączony od źródeł zasilania. Następnie należy zdjąć obudowę. W komputerze stacjonarnym będzie to łatwiejsze niż w laptopie, jednak można wykonać to samodzielnie. Wystarczy wykręcić śrubki i delikatnie zdjąć dolną obudowę uważając, aby nie zarysować brzegów oraz nie uszkodzić zatrzasków mocujących. 

W dalszej kolejności ponownie przyda się sprężone powietrze, którym należy przedmuchać układ chłodzenia. Pomocne mogą się okazać patyczki do uszu, aby pozbyć się zanieczyszczeń ze szczelin. Absolutnie nie należy używać do tej czynności żadnych detergentów ani nawet zwilżonej szmatki, gdyż można w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Ściereczką z mikrofibry delikatnie zwilżoną środkiem do czyszczenia ekranów można jedynie przetrzeć obudowę laptopa lub komputera. Sprężonym powietrzem możemy natomiast wydmuchać również kurz znajdujący się wewnątrz gniazd tj. USB, HDMI czy Mini Jack.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: