Zmiany w VAT, które ustanowiono w październiku 2021, dla wielu osób okazują się bardzo korzystne. Przede wszystkim, zyskały na tym te osoby, które na swojej drodze spotkały nieuczciwych kontrahentów. Niestety, niektórzy mogą na tym stracić. Zmiany dotyczą m.in. podatku CIT i PIT. Obowiązują od 2020 roku i stanową sporą pułapkę dla nieostrożnych podatników. Wyjaśniamy, na co warto uważać.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ulga za złe długi po raz pierwszy weszła w życie wraz z deklaracją za listopad 2021 r. Korzystają na tym przede wszystkim podatnicy, którzy wiele stracili z powodu nieodpowiednich kontrahentów. Problem polega na tym, że kontrahenci do 2021 roku płacili podatek w wysokości wynikającej z wystawionych faktur, a nie faktycznie otrzymanych należności. Musieli odprowadzać VAT osoby dłużnej, nawet jeśli nie wpłynęła do nich należność. Ulga za złe długi polega na skorygowaniu tej ustawy na korzyść podatnika.
Od 2021 roku podatnika nie musi interesować sytuacja prawna dłużnego mu kontrahenta. Upadłość konsumencka, czy problemy finansowe nie są bowiem brane pod uwagę. Jeśli wierzyciel próbuje podjąć korektę na swoją korzyść - jedynym warunkiem jest to, aby był on czynnym podatnikiem VAT.
Niestety, w 2022 ulga za długi nie dla wszystkich może okazać się korzystna. Zmiany w uldze na złe długi spowodowały zmniejszenie podatku należnego od sprzedaży na rzecz konsumentów. Wspomniane ułatwienia w stosowaniu ulgi, wprowadzone w ramach pakietu slim VAT 2, mogą dla wielu podatników okazać się pułapką, która znacznie pokrzyżuje im plany finansowe.
Niestety, rozpatrując prawo o uldze za złe długi, można doszukać się niewielkich pułapek, w które łatwo wpaść. Ulga na złe długi obowiązuje od 2020 roku również w podatku CIT i PIT, a więc w podatku tych podatników, którym nie udało się wyegzekwować zapłaty od kontrahenta, a którzy otrzymali ulgę obejmującą podatek dochodowy. Podsumowując: zmiany, które ustawodawca wprowadził do ustawy o VAT, nie pojawiły się w ustawach o CIT i PIT, w których nadal obowiązują restrykcyjne warunki stosowania ulgi na złe długi. To oznacza, że nie każda należność, która skorzysta z ulgi w VAT, może skorzystać z ulgi w PIT lub CIT, a jeśli podatnik popełni błąd w rozliczeniu - grożą mu konsekwencje karnoskarbowe.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina