Jak prać czarne ubrania? Pamiętaj o tych pięciu zasadach, a zachowają swój kolor na dłużej

Czarne ubrania dzięki swojej uniwersalności mają bardzo wielu fanów. Niestety z czasem kolor może blaknąć, a na tkaninach zaczynają się pojawiać przebarwienia. Jak temu zapobiec? Zdradzamy, jak prać czarne ubrania, aby na dłużej zachowały swój intensywny kolor.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Niezależnie od zmieniającej się mody czarne ubrania to ponadczasowy trend, dlatego warto mieć je w swojej szafie. Dobrze prezentują się w każdej stylizacji i bez problemu możemy skomponować ją z innymi elementami garderoby. Jak zapobiec ich szarzeniu i utracie koloru? Są na to proste sposoby, o których wystarczy pamiętać podczas codziennego prania. 

Jak prać czarne ubrania? Najlepiej w niskiej temperaturze 

Pranie czarnych ubrań w wysokich temperaturach może powodować, że szybciej utracą swój kolor. Warto w pierwszej kolejności zapoznać się z metką i informacjami zawartymi na niej przez producenta. Stosowanie się do wskazówek znajdujących się na metce, pozwoli cieszyć nam się ubraniami dłużej. Jeśli niestety metkę już obcięliśmy i wyrzuciliśmy, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pranie czarnych ubrań maksymalnie w 40 stopniach

Zamiast proszku wybierz płyn. Ubrania będą dzięki temu jednocześnie delikatniejsze w dotyku 

W sklepach możemy otrzymać środki stworzone z myślą o praniu czarnych ubrań. Chronią one tkaninę przed wyblaknięciem oraz pozwalają dłużej cieszyć się intensywnym kolorem. Nie chcąc wydawać dodatkowych pieniędzy, możemy skorzystać z produktów, które mamy aktualnie w domu. Ważne jednak, aby zamiast proszku, wybierać żele lub płyny do prania. W ten sposób można uniknąć powstania przebarwień oraz białych plamek. 

Długość cyklu ma znacznie. Długie pranie czarnych ubrań może wpłynąć na utratę koloru 

Długie i intensywne wirowanie sprawia, że barwnik znajdujący się w ubraniach szybciej się wypłukuje. Wtedy właśnie najczęściej powstają przebarwienia, a czerń zamienia się w szarość. Warto w związku z tym ustawić cykl prania na krótszy i co najważniejsze, nie prać czarnych ubrań z innymi kolorami, gdyż może przyspieszyć to ich blaknięcie. 

Przed wrzuceniem do bębna warto odwrócić ubranie na lewą stronę

Zajmuje to dosłownie chwilę, a pomoże uniknąć nie tylko przebarwień, ale też uchroni włókna przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Suszenie czarnych ubrań ma znaczenie. Czego należy unikać?

Podczas końcowego etapu, czyli suszenia czarnej odzieży również należy pamiętać o pewnych zasadach. Najważniejszą z nich jest unikanie wystawiania ubrań na słońce. Wiosną i latem chętnie wynosimy ubrania do wysuszenia na balkon czy ogródek, jednak bezpośrednie działanie promieni słonecznych może powodować szybsze blaknięcie koloru. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: