Warzywa i owoce pokrywa pleśń zazwyczaj wtedy, kiedy nie są przechowywane w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób. Zdarza się też, że po prostu mija ich termin przydatności. Z upływem czasu banany brązowieją, marchewki wysychają, a ziemniaki kiełkują i marszczą się. Pomidory pokrywa pleśń i wydobywa się z nich duża ilość wody, co dla wielu osób może być nieco odrażające. Zamiast wzdrygać się na ten widok, lepiej dowiedzieć się ile pożytku można mieć ze spleśniałego pomidora. To nie żart!
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pleśń na produktach zazwyczaj jest efektem wzrostu i rozwoju kolonii grzybów, głównie z rodzaju Aspergilius oraz Peniciium. Pierwszą przyczyną pleśni podczas przechowywania warzyw i owoców w domu jest niewłaściwa temperatura. Najlepiej przechowywać je w lodówce, gdzie temperatura wynosi 4–8 °C. Kiedy kupujesz warzywa, np. pomidory postaraj się zrezygnować z foliowego woreczka - ma to znaczenie nie tylko ze względu na przedostawanie się folii do ekosystemu i zwyczajne działanie na szkodę natury, ale też ze względu na to, że warzywa przechowywane w folii szybciej się psują.
Zdarza się, że pleśń nie pokryła w zaawansowanym stopniu całego owocu lub warzywa, a jedynie kawałek. Część osób odkraja ten fragment, aby nie marnować żywności. Wszystko zależy od wody znajdującej się w nich. Wraz z pleśnią wzrasta ilość wody w produktach, co łatwo zauważyć na przykładzie chociażby ogórka, który szybko staje się o wiele bardziej miękki. Odkrajanie spleśniałego fragmentu warzyw jest zatem bezpieczne wyłącznie w przypadku twardych warzyw, jak np. bakłażan.
Weź zepsutego pomidora i pokrój go w plastry, jeśli nie jest to dla ciebie komfortowe - możesz uprzednio założyć rękawiczki. Następnie posadź go na miękkim podłożu z waty, tak jak robisz to w przypadku rzeżuchy na Wielkanoc. Pozostaw sadzonkę w nasłonecznionym miejscu... i zaczekaj. W ten sposób możesz dać początek nowej roślinie! Kiedy roślinki zaczną kiełkować, przesadź je do większej donicy, lub do ziemi w ogródku. Pamiętaj, że temperatura na zewnątrz w nocy musi mieć minimum 15 st. C.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina