Przędziorki: zwalczanie groźnych szkodników. Jak zrobić to skutecznie?

Warto wiedzieć, jak sobie poradzić z roztoczami takimi jak przędziorki. Zwalczanie niewielkich pajęczaków żywiących się sokiem liści jest bardzo ważne. Szkodniki te mogą bowiem niszczyć nawet 100 różnych gatunków roślin użytkowych. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.

Przędziorek: podstawowe fakty

Przędziorek chmielowiec to gatunek roztocza z rodziny przędziorkowatych o małych rozmiarach (do 0,6 mm). Nazwę bierze od wytwarzanej przez samice delikatnej pajęczynki. Bardzo ciekawe jest to, że może przybierać różne barwy w zależności od płci i pory roku (od czerwonego po żółto-zielony). Jaja składa na spodniej stronie liścia. Dorosłe osobniki, larwy i nimfy są szkodnikami niszczącymi 180 gatunków roślin. Spośród nich 100 gatunków to rośliny użytkowe.   

Na czym żerują przędziorki?

Co jest pokarmem tych szkodników? Na czym żerują przędziorki? Przy wysokiej temperaturze i suchym powietrzu ekspansja tego gatunku jest szczególnie szybka. Podczas żeru te roztocza przebijają aparatem gębowym skórkę liścia i wysysają jego soki. Przędziorki mogą żerować na bardzo różnych roślinach. Sprawiają problemy w szklarniach (przędziorek szklarniowiec), niszczą drzewka owocowe (p. owocowiec) i iglaki (p. sosnowiec).   

Zobacz wideo Te ptaki zjadają nawet kilka tysięcy komarów dziennie

Jak rozpoznać przędziorka?

Czym objawia się bytowanie szkodnika? Jak rozpoznać przędziorka? Poza widokiem kolonii tych pajęczaków powodem do niepokoju mogą być plamki pojawiające się na liściach w miejscach żerowania, żółknięcie i opad samych liści.   

Zobacz też: Co odstraszy komary? Naturalne i skuteczne sposoby na pozbycie się komarów

Co na przędziorki? Trudności w walce ze szkodnikami

Co na przędziorki? Niestety, ale zwalczanie tych pajęczaków jest dość trudne. Chodzi przecież o szkodniki, które występują w bardzo dużej liczbie, szybko się namnażają i mają kilka pokoleń w ciągu jednego roku. Z tego powodu im wcześniej nastąpi reakcja na inwazję przędziorków, tym lepiej. Bardzo ważna jest też systematyczność działań i odpowiedni dobór preparatu na te pajęczaki.  

Preparat na przędziorki

Jak wybrać dobry preparat na przędziorki? Do wyboru są domowe sposoby i środki biologiczne lub chemiczne przeznaczone do zwalczania tych pajęczaków.

Jeśli chodzi o zwalczanie biologiczne, bardzo popularnym sposobem jest wykorzystanie preparatów zawierających w składzie roztocza, które są środowiskowymi wrogami przędziorków. Przykładem może być dobroczynek szklarniowiec. Jest to często metoda dość droga i wymagająca powtarzania, ale nie jest szkodliwa dla środowiska.

Metody chemiczne zwalczania przędziorków polega na zabijaniu szkodników dzięki odpowiednio dobranym substancjom chemicznym. Rozróżnia się tu środki do użytku domowego i ogrodowego. Opryski należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta. Konieczne jest zachowywanie szczególnej ostrożności po to, aby nie narażać siebie i żyjących wokół zwierząt. 

Jak pozbyć się przędziorków domowymi sposobami? 

Nie zawsze gotowe preparaty są konieczne. Jak pozbyć się przędziorków domowymi sposobami? Przede wszystkim warto zainterweniować możliwie jak najszybciej po to, żeby pajęczaki nie zdążyły się rozmnożyć. Wówczas szansa na zwycięstwo dzięki nieinwazyjnym metodom będzie największa. Można tu wykorzystać:

  • Smarowanie dolnych części liści olejem jadalnym, który tworzy powłokę ograniczającą pasożytom dostęp powietrza.
  • Spryskiwanie dolnych części liści roztworem szarego mydła i denaturatu. Na 1 l wody przypada 20 g mydła i 10 ml denaturatu. 
  • Spryskiwanie sprayem z czosnku i cebuli. Na 1 l preparatu przypada po 20-25 g każdego z warzyw (zalewamy je wrzątkiem). Całość powinna zostać odstawiona na kilkanaście godzin. Przed rozpyleniem trzeba preparat rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1.  

Zobacz też: Trzmiel: najważniejsze informacje. Czy trzmiele kąsają?

Więcej o: