Ile się daje na komunię? Czy podpisać kopertę z pieniędzmi? Łatwo popełnić gafę

Ile dać na komunię? I czy powinniśmy podpisać się na kopercie z pieniędzmi? Te pytania zadaje sobie niemal każdy zaproszony na tę uroczystość gość. I choć obie te kwestie należą do wyjątkowo spornych, zebraliśmy dla was kilka przydatnych wskazówek.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Sezon komunijny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim odwieczny dylemat - ile dać do koperty? Czasy, gdy z okazji pierwszej komunii świętej dzieci dostawały symboliczne podarki, minął bowiem bezpowrotnie. Teraz są to drogie prezenty i - przede wszystkim - pieniądze. Pojawia się zatem pytanie: ile powinniśmy dać do koperty, by nie zrujnować domowego budżetu, nie wychodząc przy tym na skąpca?

Zobacz wideo

Ile dać do koperty na komunię? Tyle na ile nas stać...

Nie ma jasno określonych zasad, co do tego ile powinniśmy dać do koperty komunijnej. Przede wszystkim w tej kwestii powinniśmy kierować się naszymi możliwościami finansowymi - ważniejsza od prezentu jest bowiem nasza obecność i wspólne przeżywanie tej ważnej dla dziecka chwili. Wiele osób uważa jednak, że nasz prezent powinien zwrócić pieniądze za tzw. "talerzyk". Szacuje się, że może to być od około 120 zł do nawet 400 zł za osobę w zależności od lokalu. Przyjmuje się jednak, że w przypadku większości gości kwota, którą wypada podarować, wynosi około 300-500 złotych.

Wiele zależy też od naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Uznaje się bowiem, że to na dziadkach i rodzicach chrzestnych spoczywa obowiązek przygotowania dziecku największego prezentu.

Ile dać do koperty na komunię dla wnuka lub chrześniaka?

Choć i w tej kwestii nie ma żadnych reguł, a kierować powinniśmy się przede wszystkim stanem naszego budżetu, przyjęło się, że rodzice chrzestni oraz dziadkowie powinni włożyć do koperty więcej niż inni goście. Najczęściej wkładają oni do koperty sumy w granicach 1000 zł. Niektórzy - zależnie od możliwości - do koperty wkładają nawet ponad 1500 zł.

Czy podpisać kopertę z pieniędzmi?

Wiele osób zastanawia się również nad podpisaniem koperty komunijnej. I znów - jest to tylko i wyłącznie nasza decyzja, chociaż zgodnie z ogólnie przyjętymi normami obyczajowymi, na kopercie z pieniędzmi nie powinniśmy umieszczać naszego podpisu. Mimo to wiele osób decyduje się jednak to zrobić, chcąc zaznaczyć, która dokładnie koperta pochodzi od nas. Podpisać powinniśmy się jednak wyłącznie na włożonej do koperty kartce z życzeniami, która będzie dla obdarowywanego piękną pamiątką.

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

***

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: