Jak wyczyścić kratki wentylacyjne? Rób to regularnie, a unikniesz groźnych dla zdrowia konsekwencji

Czy na pokrywach otworów wentylacyjnych klimatyzacji osadza się kurz, brud i zanieczyszczenia? Możesz je bezpiecznie i łatwo wyczyścić. Oto porady i wskazówki, które Ci w tym pomogą i unikniesz dzięki nim przykrych konsekwencji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Systematyczne czyszczenie kratek wentylacyjnych to gwarancja prawidłowego przepływu powietrza w naszych pomieszczeniach w domu. Ich działanie np. w kuchni i łazience polega na odprowadzaniu pary wodnej i nadmiernej wilgoci. Warto więc zadbać również o ten element w domu. Zablokowana przez kurz i inne zanieczyszczenia kratka może stanowić zagrożenie szczególnie w łazience oraz prowadzić do rozwoju pleśni, oraz grzybów. Te z kolei mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Nie tylko alergicy powinni pamiętać o regularnej konserwacji kratek wentylacyjnych w domu.

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Edyta HerbuśWyjątkowa sukienka na wesele? Propozycja Edyty Herbuś to hit

Jak często czyścić kratkę wentylacyjną?

To, z jaką częstotliwością powinniśmy zadbać o czystość kratek wentylacyjnych przede wszystkim zależy od nas. Jeżeli według obserwacji zaczynają one pokrywać się brudem i kurzem to najlepiej od razu przejść do działania i usunąć zalegające zanieczyszczenia. Gruntowne czyszczenie kratek wentylacyjnych nie powinno się odbywać rzadziej niż raz na sześć miesięcy.

czyszczenie fugJak wyczyścić fugę, by wyglądała jak nowa? Te sposoby są banalne

Jak wyczyścić kratki wentylacyjne?

Czyszczenie kratek wentylacyjnych wcale nie wymaga użycia specjalnych środków. Wystarczy zastosować tradycyjne rozwiązanie z użyciem wody i mydła.

  1. Zdejmij osłony kratek wentylacyjnych, odkręcając ich rogi.
  2. Następnie umieść je w zlewie z gorącą wodą z mydłem lub wodą z dodatkiem zwykłego domowego środka czyszczącego.
  3. Pozostaw je na kilka minut.
  4. Wyczyść ściereczką z mikrofibry. 
  5. Następnie spłucz chłodną wodą. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: