Tyle w tym roku będziemy dawać do koperty na pierwszą komunię świętą. "Chrześniak dostanie 500 zł"

Zaczyna się sezon komunijny. Wiele osób zastanawia więc obecnie kwestia prezentów. Czasy, gdy dzieci z okazji pierwszej komunii świętej dostawały biblię minęły raczej bezpowrotnie. Obecnie wiele osób decyduje się na drogie i atrakcyjne prezenty. Często są to także pieniądze.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Zawisza: Musimy przestać patrzeć na kościół tak, jak PiS

Jaka powinna być to kwota? To zależy głównie od tego, kim jesteśmy dla dziecka przystępującego do pierwszej komunii świętej. Przyjęło się, że dziadkowie oraz rodzice chrzestni dają więcej niż inni goście. Zazwyczaj kwota ta waha się w przedziale od 500 do 1000 złotych. Natomiast pozostali goście dają od 200 do 400 złotych. 

Sporna kwestia

Temat prezentów komunijnych wzbudza jednak spore kontrowersje. Zdaniem wielu osób powinniśmy zdecydować się na taką kwotę, na jaką stać nas w danym momencie. Inni z kolei uważają, że nasz prezent ma zwracać pieniądze "za talerzyk" (200-300 złotych). Są też i tacy zdaniem, których nie powinno się dawać mniej niż tysiąc złotych. Nie dziwi więc fakt, że temat prezentów komunijnych tak często pojawia się na różnych internetowych forach. 

"Daj tyle, na ile cię stać"

Na naszym forum możemy znaleźć kilka dyskusji na ten temat. Wiele osób podzieliło się w nich swoimi doświadczeniami. Oto niektóre z postów:

Mój chrześniak dostanie ode mnie 500 złotych na komunię. Moi teściowie idą z kolei do dalszej rodziny na komunię i planują dać dziecku około 300 złotych.
Dałabym 1000 złotych i coś ze złota. Może aniołka zawieszkę?
Dałabym 200 złotych. Traktuję to jak prezent dla dziecka, a nie zwrot kosztów imprezy dla rodziców.
Ja jako chrzestna matka daje dziewczynce złoty łańcuszek z krzyżykiem (280 złotych) a do koperty 300 złotych. Mówi się: daj tyle, na ile cię stać.

Co sądzicie na ten temat? Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: