Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl
Z punktu widzenia prawa Kościoła katolickiego, ściśle rozumiany rozwód nie istnieje. Zawarte małżeństwo jest nierozerwalne. Zdarza się jednak, że nie zostały dopełnione warunki niezbędne do tego, aby małżeństwo było ważne. W takich przypadkach nacisk kładzie się na odpowiedni wywiad.
Rozwód kościelny, czyli unieważnienie małżeństwa, jest możliwy wtedy, gdy nie zostały dopełnione niezbędne wymagania. Zalicza się do nich:
Unieważnienie małżeństwa poprzedza sprawa przed sądem kościelnym. Rozpatrywana jest ona w świetle prawa kanonicznego. Stronę może (jednak nie musi) reprezentować adwokat kościelny.
Ile kosztuje unieważnienie małżeństwa w Kościele Katolickim? Ta kwestia zastanawia wiele osób. Na ten temat wypowiedział się niedawno adwokat kościelny dr Poczmański Michał. W rozmowie z Money.pl zdradził, że w takich przypadkach musimy być przygotowani na wydatek kilku tysięcy złotych.
Każda diecezja rządzi się swoimi prawami. Uśredniając koszty sądowe, to często wpisowe wynosi około 100-200 zł, koszty sądowe to nawet 3 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata biegłego, która może wynieść nawet 500 zł
- zdradził ekspert.
Co sądzicie na ten temat? Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.