Czym wyczyścić srebro, aby lśniło i wyglądało jak nowe? Tanie i skuteczne sposoby

Czyszczenie srebra u specjalisty jest usługą, która zależnie od wielkości i rodzaju elementu, a także zabrudzeń kosztuje od 20 do 50 złotych. Jeżeli chcesz zadbać o swoja biżuterie, jednak złotnik to dla ciebie zbyt duży koszt, wypróbuj nasze sprawdzone sposoby. Dzięki nim srebro będzie lśniło jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli posiadasz w swoim domu srebrną biżuterię lub inne elementy jak np. zestaw sztućców na pewno chcesz, aby elementy te wyglądały zawsze jak nowe. Jest to możliwe bez ciągłych wizyt u osób specjalizujących się ich czyszczeniem. Możemy bez problemu sami podjąć się tego problemu. Mamy na to kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Zobacz wideo Twoja srebrna biżuteria pokryła się ciemnym nalotem? Ten sposób przywróci jej blask

Jak wyczyścić srebro z czarnego nalotu? Wykorzystaj sodę oczyszczona i ocet

Mieszanka sody oczyszczonej i octu jest jednym ze skuteczniejszych domowych sposobów na czyszczenie srebra. Pozwala na szybkie odnawianie i wybielanie srebra, a dzięki temu odzyska ono swój blask i wygląda jak nowe. Aby je wykonać, przygotuj roztwór składający się z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu oraz 1 litra gorącej wody. Następnie zanurz w roztworze srebrny łańcuszek lub inny element biżuterii czy zastawy i odczekaj 15 minut. Po tym czasie przepłucz biżuterię pod bieżącą wodą i przetrzyj delikatną ściereczką i gotowe.

Czyszczenie srebra domowym sposobem: popiół drzewny

Popiół drzewny może równie dobrze sprawdzić się w tym zadaniu. To najstarsza metoda na czyszczenie srebra i zarazem bardzo skuteczna. Należy pamiętać, że nie każdym rodzajem popiołu można ją wykonać. Popiół węglowy będzie zbyt ostry i może porysować srebro. Jak to wykonać? Wystarczy zamoczyć kawałek mokrej szmatki w popiele i pocierać nim nalot na srebrze. Po takim zabiegu warto wypolerować czyszczone powierzchnie flanelową szmatką.

Czyszczenie srebra folią aluminiową. Sposób ten wywołuje reakcję elektrochemiczną

Jeżeli chcesz skutecznie wyczyścić srebrną biżuterię, to sięgnij po folię aluminiową. Czyszczenie tę metodą wykonaj krok po kroku:

  1. Rozerwij arkusz, by był na tyle duży, aby zakrył dno szklanego lub plastikowego pojemnika.
  2. Umieść na nim srebrne elementy, które chcesz wyczyścić, upewniając się, że dotykają one folii.
  3. Wymieszaj 1/2 litra wrzącej wody z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i zalej pojemnik z folią i srebrem.

Cienkie warstwy nalotu znikną w ciągu kilku minut. Gorący roztwór wody i sody oczyszczonej wywołuje reakcję elektrochemiczną. Atomy siarki chętnie łączą się ze srebrem, ale mają jeszcze silniejsze powinowactwo do aluminium, dlatego ten sposób działa tak skutecznie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: