Jak prać buty w pralce? Ten banalny sposób zaoszczędzi twój czas, a obuwie będzie jak nowe

Jeżeli znowu próbujesz wygospodarować twój czas, aby umyć buty, musisz wiedzieć, że da się zrobić to szybko i skutecznie. Wiemy jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić i wyglądały jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niestety nawet najdroższe buty prędzej czy później się ubrudzą. Niestety ten element naszej garderoby użytkowany jest w takich sposób, że jest to nieuniknione. Możemy jednak w łatwy sposób przywrócić ich schludny wygląd. Dzięki tym sposobom będą wyglądały jak nowe.

Zobacz wideo Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Sprawdź, jak tanio i skutecznie pomóc swojej skórze po opalaniu

Jak prać buty w pralce? Ten banalny sposób zaoszczędzi twój czas

Buty możemy wyprać w pralce w bardzo łatwy sposób oto instrukcja:

 1. Przed włożeniem obuwia do pralki ręcznie usuń duże zabrudzenia typu błoto.
 2. Jeśli buty mają sznurowadła, wyjmij je wcześniej tak samo wkładki. Najlepiej wypierz je osobno, ręcznie.
 3. Wybierz krótki czas prania, niską temperaturę około 30°C i niskie obroty.
 4. Co ważne, włóż obuwie do woreczka przeznaczonego m.in. do prania bielizny. W ten sposób buty nie będą poruszały się swobodnie po całym bębnie i nie ulegną uszkodzeniu.
 5. Aby mieć pewność, że obuwie się nie uszkodzi, do bębna włóż coś jeszcze np. stary ręcznik.
 6. Użyj tylko niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania.

Po praniu najlepiej pozwolić im wyschnąć naturalnie wcześniej wypychając je papierem, aby zachowały kształt. Jednak nie wystawiaj ich na słońce! Istotnym elementem przed przystąpieniem do prania jest też sprawdzenie, czy nasze obuwie można prac w pralce.

Jakie buty można prać w pralce? Nie każde powinny się tam znaleźć

Niektóre buty podczas prania w pralce mogą się rozkleić lub zdeformować. Z tego powodu wielu producentów odradza mechaniczne odświeżanie butów tą metodą. Istnieją jednak modele, które bez obaw możesz wrzucić do bębna, są to np.:

 • trampki
 • buty sportowe
 • tenisówki
 • buty wykonane z takich materiałów jak nylon, bawełna czy poliester

Jak prać buty w pralce? Te modele nie powinny się w niej znaleźć. Myj je ręcznie

Niektóre modele obuwie szczególnie źle zniosłyby pobyt w pralce. Są to m.in. te:

 • klejone: długotrwałe przebywanie w wodzie powoduje rozpuszczenie kleju
 • wykonane ze skóry lub zamszu: nawet jeżeli posiadają tylko wykończenia z tych materiałów. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się czyszczenie na sucho. Wykorzystaj gumkę do ścierania lub skórkę od chleba
 • zawierające membrany: na skutek mechanicznego czyszczenia dochodzi do ich uszkodzenia, a w konsekwencji przestają spełniać swoje funkcje, na przykład chroniącą przed wodą i odprowadzają parę wodną na zewnątrz
 • na obcasie: wystająca część może spowodować uszkodzenie bębna. Na szczęście w większości przypadków da się je wyczyścić wilgotną ściereczką
 • espadryle: spód ze sznurka wskutek działania proszku i wody ulega uszkodzeni

Jak prać takie buty ręcznie? Pamiętaj, że zamsz i skóra nie lubią wilgoci, dlatego uważaj, aby ich za bardzo nie przemoczyć. W trakcie suszenia nie stawiaj ich obok kaloryferów, tylko pozwól im wyschnąć naturalnie przez przynajmniej jeden dzień. Ponadto z każdego obuwia należy wyjąć sznurowadła (jeżeli je mają) i wkładkę, a następnie delikatnie je namoczyć przy pomocy gąbki lub szmatki zwilżonej wodą. W trakcie czyszczenia nie zapomnij także o podeszwie. W tym celu warto użyć szczoteczki do zębów, dzięki której z łatwością usuniesz ze spodu obuwia piasek, zaschnięte błoto i kamienie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: