Co sadzić obok ogórków, pomidorów i czosnku? Dobre sąsiedztwo warzyw ochroni je przed szkodnikami

Czasami mamy tak, że denerwuje nas druga osoba i nie potrafimy długo przebywać w jej towarzystwie. Tak samo mają warzywa! Obeznani ogrodnicy wiedza, jakie rośliny można sadzić obok siebie, bo się lubią, a jakie kategorycznie nie powinny, rosnąć w swojej bliskiej odległości. Odpowiemy dziś co sadzić obok ogórków, pomidora i czosnku a czego nie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Allelopatia to wzajemna zależność między gatunkami roślin, w której jeden z gatunków wpływa korzystnie bądź niekorzystnie na drugi. To właśnie na jej podstawie wiemy jakie rośliny w naszym ogrodzie się lubią, a jakie niekoniecznie. Dokładniej jest to wzajemne oddziaływanie biochemiczne roślin i mikroorganizmów na siebie. Jeżeli chcesz, aby twój ogród był bujny, warto wykorzystać tę wiedzę podczas sadzenia roślin.

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Co sadzić obok ogórków? Niektórzy sąsiedzi odgonią szkodniki inne wspomagają wzrost

Jeżeli chcemy, aby nasze ogórki rosły zdrowe i bujne możemy wspomóc je innymi roślinami. Aby pomóc pozbyć się szkodników, a przyciągnąć zapylacze posadź obok niego aksamitkę, nagietka i nasturcję. Pomagają one w walce z mszycami, nicieniami i mączlikiem. Przyciągają za to motyle i pszczoły. Natomiast uroczo kwitnące oregano, kolendra i kminek wspomagają wzrost tego warzywa. Poza tym ogórki czują się świetnie w towarzystwie fasoli, grochu, sałaty, buraka ćwikłowego, selera, szpinaku, pietruszki, czosnku, bazylii, estragonu, kopru, słonecznika, cząbru ogrodowego. Złe sąsiedztwo dla ogórków to ziemniaki, pomidory, rzodkiewka, rzodkiew.

Co sadzić obok pomidora? Szkodniki nie będą im straszne

Z kwiatów obok pomidora dobrze sprawdzi się nagietek i nasturcja stymulują one wzrost tej rośliny oraz odstraszają szkodniki glebowe. Dobrymi sąsiadami są też chabry, kosmosy, nawłoć, astry i rudbekia, ponieważ przyciągają drapieżne owady żywiące się szkodnikami pomidora. Z ziół natomiast bazylia, tymianek, szałwia lekarska i oregano, które również wspomagają wzrost, ale dodają także smaku owocom, oraz odstraszają wiele szkodników. Za sąsiada pomidor lubi mieć też fasolę, sałatę, pory, selera, szpinak, cebulę dymkę, pietruszkę, koper, miętę pieprzową, cząber ogrodowy. Szczególnie warto sadzić czosnek wzdłuż jego rzędu, aby odstraszyć przędziorki i mszyce, a także poprawić smak owoców pomidora. Niemiłe mu sąsiedztwo grochu, ogórka, kalarepy, ziemniaka, kopru włoskiego i kolendry.

Co sadzić obok czosnku? Ci sąsiedzi będą dobrą naturalną ochroną

Jak już wspomnieliśmy, czosnek sam w sobie znany jest z pozytywnego wpływu na inne rośliny ogrodowe. Zawiera on fitoncydy odstraszające szkodniki oraz hamujące rozwój chorobotwórczych grzybów i bakterii. Jednak sąsiedztwo nagietka lekarskiego i cykorii podróżnika ochronią go przed śmietką cebulanką. Nasturcja zaś ochroni roślinę przed nicieniami i pchełkami. Cząber i rumianek natomiast wpływają pozytywnie na ogólny rozwój czosnku oraz wzmacniają jego smak. Sadzony obok krwawnik przyciąga natomiast owady zapylające do ogrodu, oraz wspomoże wzrost. Dobrzy sąsiedzi dla czosnku to: ogórki, pomidory, sałata, skorzonera, marchew, burak ćwikłowy, bazylia, tulipan, lilia, malina, truskawka oraz drzewa i krzewy owocowe. Złym sąsiadem dla czosnku są rośliny kapustne, groch i fasola.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: