Kiedy 14 emerytura 2022? To pewne: świadczenie zostanie wypłacone ostatni raz

Seniorzy, którzy zastanawiają sie kiedy 14 emerytura 2022 roku będzie wypłacana, mogą być spokojni. Świadczenie to zostanie wypłacone na pewno. Rząd ma jednak złe informacje odnośnie 2023 roku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2022 roku wypłacone zostały już 13 emerytury. Te dodatkowe pieniądze wpływały na konta uprawnionych osób w kwietniu, a ostatnie pojawia się w maju. Na kolejne pieniądze seniorzy będą musieli jednak poczekać. Wiemy, jednak że 14 emerytura będzie wypłacana.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Kiedy 14 emerytura 2022? Wypłaty będą jesienią

Jak potwierdziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg:

Tak jak to zostało zapowiedziane, w tym roku przygotowujemy także wypłaty czternastej emerytury, tej czternastej emerytury, która będzie wypłacana w czwartym kwartale 2022 r.

Dodatkowo powiedziała:

Jesienią czternasta emerytura będzie wypłacana. Niedługo już wyjdziemy z tym projektem do parlamentu.

Ile wyniesie 14 emerytura i kto ja otrzyma?

Czternastka w pełnej kwocie na 2022 rok wynosi 1338,44 zł brutto, czyli tyle, co najniższa emerytura po waloryzacji. Będzie ona przysługiwała osobom, które będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in.

  • emerytury i renty w systemie powszechnym, rolników i służb mundurowych,
  • emerytury pomostowe,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
  • renty socjalne,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające,
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

14 emerytura będzie wypłacona po raz ostatni?

Okazuje się, że w tym roku 14 emerytura będzie wypłacona po raz ostatni. Ministerstwo Finansów przyznało się do tego w aktualizacji Programu Konwergencji za rok 2022. Jest to dokument ukazujący, w jakiej kondycji znajdują się finanse publiczne. Redakcja money.pl. przeanalizowała udostępnione dokumenty i wywnioskowano z nich, że resort w tym roku planuje wypłatę „dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów", na co przeznaczone zostanie 11,2 mld zł. Brakuje jednak zapisów wskazujących, że „czternastka" ma być wypłacana w latach 2023-2026. 

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacone w listopadzie 2021 roku (tzw. 14 emerytura), z założenia było świadczeniem jednorazowym.

Napisał w odpowiedzi na pytania money.pl Wydział Prasowy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: