Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ilość wody w organizmie człowieka zależy od wieku, płci, ale także zawartości tkanki tłuszczowej. Najwięcej wody zawierają organizmy dzieci i osób młodych. Niestety wraz z wiekiem jej zawartość spada, dlatego na odwodnienie szczególnie narażone są osoby starsze. Przez szereg przyczyn może się ona zacząć dodatkowo gromadzić, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Wiemy, jakie są tego przyczyny i jak pozbyć się dodatkowych płynów z organizmu.
Nadmierne gromadzenie się wody w naszym ciele najczęściej świadczy o niewłaściwym nawadnianiu. Jeśli nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości płynów, nasz organizm zaczyna wdrażać procesy chroniące przed odwodnieniem, czyli zatrzymuje płyny w tkance podskórnej. Przyczyna może leżeć w diecie bogatej w sól, a ubogiej w potas, ale także w nadużywaniu alkoholu, przyjmowaniu niektórych leków czy przebywaniu w gorącej temperaturze.
Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej objawia się poprzez powstające obrzęki. Są one wynikiem nadmiernej ucieczki wody z naczyń krwionośnych i jej gromadzenia się w tkankach. Na początku często następuje wzrost masy ciała, opuchlizna oczu rano po obudzeniu i uczucie ciasnoty w butach na koniec dnia. Ponadto może się pojawić obrzmienie palców rąk. Towarzyszyć temu mogą także inne objawy, takie jak:
Zastanawiasz się jak skutecznie pozbyć się wody ze swojego organizmu? Istnieją na to skuteczne sposoby:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina