Jak pozbyć się wody z organizmu? Znamy na to aż 8 skutecznych metod. Efekt cię zaskoczy

Woda jest najważniejszym składnikiem w organizmie i stanowi około 60-70% masy ciała. Jednak czasem wydaje się nam, że jest jej dużo więcej, niż powinno. Jeżeli zaczyna się ona gromadzić, może skutkować to nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wiemy jednak jak się jej skutecznie pozbyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ilość wody w organizmie człowieka zależy od wieku, płci, ale także zawartości tkanki tłuszczowej. Najwięcej wody zawierają organizmy dzieci i osób młodych. Niestety wraz z wiekiem jej zawartość spada, dlatego na odwodnienie szczególnie narażone są osoby starsze. Przez szereg przyczyn może się ona zacząć dodatkowo gromadzić, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Wiemy, jakie są tego przyczyny i jak pozbyć się dodatkowych płynów z organizmu.

Zobacz wideo Czy czekają nas wojny o wodę?

Co oznacza nadmiar wody w organizmie?

Nadmierne gromadzenie się wody w naszym ciele najczęściej świadczy o niewłaściwym nawadnianiu. Jeśli nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości płynów, nasz organizm zaczyna wdrażać procesy chroniące przed odwodnieniem, czyli zatrzymuje płyny w tkance podskórnej. Przyczyna może leżeć w diecie bogatej w sól, a ubogiej w potas, ale także w nadużywaniu alkoholu, przyjmowaniu niektórych leków czy przebywaniu w gorącej temperaturze.

Po czym poznać, że woda zatrzymuje się w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej objawia się poprzez powstające obrzęki. Są one wynikiem nadmiernej ucieczki wody z naczyń krwionośnych i jej gromadzenia się w tkankach. Na początku często następuje wzrost masy ciała, opuchlizna oczu rano po obudzeniu i uczucie ciasnoty w butach na koniec dnia. Ponadto może się pojawić obrzmienie palców rąk. Towarzyszyć temu mogą także inne objawy, takie jak:

 • wrażenie ciężkości
 • uczucie zmęczenia
 • obniżenie koncentracji
 • rozdrażnienie
 • bóle głowy

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Zastanawiasz się jak skutecznie pozbyć się wody ze swojego organizmu? Istnieją na to skuteczne sposoby:

 1. Odpowiednie spożycie wody w ciągu dnia: to właśnie zbyt mała podaż wody w ciągu dnia powoduje jej zatrzymywanie w organizmie. Zaleca się wody mineralne o niskiej zawartości sodu. Powinny być to co najmniej dwa litrów wody dziennie.
 2. Mniejsze dosalanie potraw: sól kuchenną można zastąpić ziołami: bazylią, oregano, tymiankiem, ziołami prowansalskimi, majerankiem, które poprawią smak potrawy.
 3. Ograniczenie alkoholu.
 4. Unikanie wysokoprzetworzonej żywności, bogatej w sód: eliminacja potraw typu fast food, chipsów, paluszków, słonych przekąsek, konserw, produktów marynowanych.
 5. Odpowiednia podaż potasu w diecie: zawartego głównie w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych.
 6. Wprowadzenie aktywności fizycznej: usprawni pracę układu krążenia i przepływ krwi, a także ograniczy powstawanie obrzęków.
 7. Unikanie zbyt restrykcyjnych i niezbilansowanych diet odchudzających.
 8. Wyeliminowanie zaburzeń hormonalnych.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: